Top Channel/BE hetim Greqisë e Kroacisë! Krijuan njësi speciale anonime të dhunshëm ndaj refugjatëve
09/10/2021 19:42

Hulumtimi tetë mujor i gazetarëve te dhjete mediave nga shtatë vende te Europes qe kane zbuluar një "sistem" të drejtuar nga "njësi speciale anonime", me uniforma pa shenja dalluese dhe maska qe debonin me dhune emigrantet nga kufijte kroate dhe greke, ka sjelle reagime te ashpra ne Bruksel. Pasi raporti (I gazetareve te Der Spiegel, Lighthouse Reports, SRF, Rundschau, ARD Monitor, ARD Studio Wien, Libération, RTL Croatia, Novosti dhe Pointer) eshte publikuar nga revista gjermane Der Spiegel, BE thellesisht I shqetesuar sipas zedhenesit ne Bruksel, u ka kërkuar Kroacisë dhe Greqisë të hetojnë dëbimet e paligjshme të azilkërkuesve (pushbacks) në kufijtë e tyre. Sipas hulumtimit sa I perket Greqise jane paraqitur nga gazetaret e ketyre vendeve , para dy ditesh, te pakten 15 video ku ne disa prej tyre marrin pjese ne debime oficerët e Marinës Greke ,ndersa roli I tyre eshte te mbulojne krimet apo aktet terroriste dhe pengmarrjet.

Top Channel/ Atentat ndaj Mbretit Charls dhe Mbretëreshës? I dyshuari në çati alarmoi të gjithë
21/07 16:16
Top Channel/ FBI bën zbulimin shokues nga telefoni i atentatorit të Trump! Fotot e Kate Middleton…
21/07 16:10
Top News/ Erdogan pret fitoren e Trump: ’Pozitiv për industrinë tonë të mbrojtjes’
21/07 15:38
Top News/ S*ksi pas hekurave/ 2 mijë paund për të kryer marrëdhënie me gardianet
21/07 15:35
Top News/ Fabrika armësh ‘si kërpudha’… Gjermania harton strategji për modernizimin e mbrojtjes
21/07 14:40
Top News/ Kievi nën ‘rrebesh’ dronësh / Zelenski kërkon armë me rreze të gjatë veprimi
21/07 14:39
Top News/ Mijëra të bllokuar në aeroporte / Shumë fluturime anulohen, ndërprerja globale vazhdon
21/07 14:38
Top News/ Spanja i shpall luftë turistëve / Barcelona rrit taksat, protesta në të gjithë vendin
21/07 14:37
Top News/ 85 vjeç, me profesion ‘DJ’ / Stërgjyshja që po ‘shemb’ stereotipet në Poloni
21/07 14:34
Top Channel/ Prag lufte? Kërcënon presidenti i Tajvanit: Kundërshtojmë aneksimin nga Kina
21/07 13:54
Top News/ Hezbollahu është gati për luftë…Po ndryshon taktikën kundër Izraelit, bota në alarm
21/07 13:01
Top News/ Tajvani ngre ushtrinë në këmbë / Presidenti: Duhet të mbrojmë sovranitetin tonë
21/07 12:47
Top News/ ‘Apokalipsi’ kibernetik që paralizoi botën / Microsoft: Problemi preku 8.5 milionë pajisje
21/07 12:46
Top News/ MiG-ët rusë kundër B-52H amerikanë / Bombarduesit i afrohen kufirit rus, Moska në alarm
21/07 12:46
Top Channel/ Tërmeti 5.3 i shkallës Rihter godet Kretën, panik te pushuesit
21/07 12:42
Top Channel/ Armët e Napoleonit! Shiten për 1.69 mln euro dy pistoletat me të cilat do vetëlëndohej
21/07 12:35
Top News/ Evropa kthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak / Kërcënimi për një luftë me Rusinë rritet
21/07 12:33
Top News/ ‘E mora plumbin për demokracinë!’ Trump në Michigan, vazhdon fushatën pas atentatit
21/07 12:32
Top News/ Një javë larg bombës bërthamore / Irani tremb perëndimin: Është
21/07 12:18
Top News/ Izraeli, luftë me rebelët Huthi / Bomba në Jemen, hakmerret pas sulmit në Tel Aviv
21/07 12:03