Top Channel/ BE, e ndarë për naftën ruse/Rusisë i paguhen 1 miliardë € çdo ditë për naftën dhe gazin
02/05/2022 19:33

BE është e ndarë nëse do të vendosë apo jo një embargo ndaj importeve të naftës ruse, por dënoi një zëri vendimin e Rusisë për të ndrpre furnizmin e mjenjëhershmë më gaz ndaj Bullgarisë dhe Polonisë, duke e quajtur një shkelje të kontratëts që vendet kanë me furnizuesin. Ministrat e Energjisë në bisedimet për krizën në Bruksel, duke u përpjekur të dalin me një përgjigje të bashkuar ndaj kërkesës së Moskës që blerësit evropianë të paguajnë për gazin rus në rubla ose në të kundërt të përballen me ndërprerjen e furnizimit, tha se pagesa në rubla nëpërmjet një mekanizmi të drejtuar nga autoritetet ruse është qartësisht shkelje e e sanskioneve të BE dhe e papranueshme për bllokun. Ajo që është vënë re nga mbledhja e ministrae ishte ndryshimi i qëndrimit të Gjermanisë, e cila ka thotë se mund të përballojë një ndalim të naftës deri në fund të vitit - por jo një ndalim të gazit. “Gjermania është e gatshme të vendosë sanksione të reja, duke përfshirë dhe embargon ndaj karburanteve. Ne e kemi përgatitur veten që të mos mbështetemi ne importet ruse. Do na duhet kohë që të shkëputemi nga kjo varësi. Më e vështirë do të jetë të reduktojmë varësinë ndaj gazit rus, por do vijojmë me hapa të vegjël derisa t’ia arrijmë qëllimit” – thaministri Christian Lindner për CNN. Ndërkohë Hungaria ka përsëritur se kundërshton një ndalim për të dyja karburantet. Si Hungaria ashtu edhe Sllovakia varen shumë nga nafta e papërpunuar ruse. Muajin e kaluar, kryediplomati i bllokut, Borrell, vuri në dukje se 1 miliardë euro që dërgoheshin çdo ditë në Rusi në formën e pagesave për energjinë ishin 35 herë më shumë se shuma që BE i kishte dhuruar në fakt Ukrainës për ta ndihmuar atë të mbrohej.BE-ja është e shqetësuar se varësia e saj nga lëndët djegëse fosile ruse po ndihmon pa dashje Kremlinin për të financuar pushtimin e Ukrainës.

Top News- Skocia gati të shkëputet nga Britania/Edinburgu do të mbajë referendumin për pavarësi
28/06 21:28
TopNews-Spiunët rusë ‘ngrenë në këmbë’ Bullgarinë/Dëbon 70 diplomatë që punonin për shërbimin sekret
28/06 20:36
Top News-SHBA ndërmjetëson hapjen e negociatave/Bisedimet me Shqipërinë, kyçe për sigurinë e Europës
28/06 20:32
Top Channel/ 20 mijë infektime në ditë në Greqi, në 24 orë kanë humbur jetën 16 persona
28/06 19:27
Top News- Rusia u kërkon ndihmë bullgarëve/Mblidhni donacione për ushtarët rusë në Ukrainë
28/06 18:55
Top News-Putin mund të sulmojë vendet europiane/Ministri britanik paralajmëron luftë jashtë Ukrainës
28/06 18:54
Top News- Erdogan i dhuron 3 dronë Ukrainës/‘Bayraktar’ në frontin luftës kundër Rusisë!
28/06 18:52
Top Channel/ ”Na dijnë për robotë..”, linjat ajrore probleme me stafin-“Trazirat” kërcënojnë pushimet!
28/06 18:48
Top Channel/Jo vetëm fjalë, G7-ta “hedh para”: Plan Marshall për Ukrainën, miliarda për të tjerë!
28/06 18:20
Top News-‘Ukraina të dorëzojë armët brenda ditës!/Rusia ultimatum Zelenskit për fundin e luftës
28/06 17:47
Top Channel/ Rrëzohet kontenieri me gaz helmues në Jordani, 13 viktima
28/06 15:38
Top News – Hakmarrja e Putinit ndaj Bidenit / Rusia sanksionon gruan dhe vajzën e presidentit
28/06 15:18
Top News – A do t’i kthehet Putini Kazakistanit? / Pasi të ‘mbyllë hesapet’ me Ukrainën…
28/06 15:17
Top News – Britania është në prag të Luftës / Një moment si i 1937-ës! Paralajmëron shefi i ushtrisë
28/06 15:08
Top Channel/ Mbyllet samiti i G7, liderët: Nuk do i ndalim sanksionet ndaj Rusisë
28/06 15:06
Top News – Shkrihen akujt mes Erdogan dhe Biden / Takohen në Madrid, F-16 dhe Rusia në axhendë
28/06 14:55
Top News – 101 vjeç, dënohet roja e kampit nazist / Pesë vite në qeli…a do të dalë më që andej?
28/06 14:52
Top News – Përplaset me kamionin e mbeturinave / Treni del nga shinat, tre viktima, shumë të lënduar
28/06 14:19
Top Channel/ Ndërprerja e gazit rus, Austria përgatitet të rihapë termocentralin e qymyrit
28/06 14:17
Top News – Shpërthen gazi klorin… / 12 viktima në port, 251 persona të lënduar
28/06 14:15