Top Channel/Baza e SHBA-së në Kosovë, eksperti: “S`do guxojnë më të ngrenë pretendime territoriale”!
26/10/2021 16:43

Njohës të cështjeve të sigurisë konsiderojnë se një bazë e përhershme ushtarake e Shteteve të Bashkuara në Kosovë do të rriste sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Qeveria e Kosovës pohoi së fundi se i ka ofruar Shteteve të Bashkuara mundësinë të krijojnë një bazë të përhershme ushtarake në vend. Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj e paraqiti gjatë viziëtës së tij në Washington. Ish-ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, tha për REF se një bazë e përhershme ushtarake flet shumë për avancimin e raporteve të Kosovës me SHBA-në dhe zgjidhjen e sfidave të shumta që janë në Ballkanin Perëndimor. Në Kosovë, që nga viti 1999 ekziston kampi ushtarak amerikan i Bondsteelit në Ferizaj. Dallimi mes këtij kampi dhe një bazë të përhershme ushtarake megjtihatë është se kjo e fundit, përbën një mesazh shumë më të qartë për ata “që pretendojnë të marrin territore të cilat nuk u takojnë”. “Një bazë e përhershme ushtarake e SHBA-ve në Kosovë do të shuante aspiratat e atyre që kanë pretendime territoriale ndaj Kosovës si dhe do të hapte rrugë për marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë”, thote ai, ndërsa shtoi se në këtë mënyrë do të avancohet bashkëpunimi ushtarak në fushën e sigurisë mes dy vendeve si dhe do të ndihmohet zhvillimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës, që po kalon procesin e transformimit në ushtri.

Top News-Tre të vrarë me armë në Kosovë/Dy nxënës dhe shoferi i autobusit të shkollës
26/11 21:15
Top News-Kosova i kërkon Shqipërisë ta mbrojë/Kurti dhe Osmani alarm se Serbia po rrezikon Ballkanin
25/11 20:16
Top Channel/ Mjekët kosovarë në grevë, nuk ofruan sot asnjë shërbim, kërkojnë rritje pagash
25/11 12:27
Top Channel/ Nis vaksinimi anti-Covid në shkolla, nxënësit në radhë për tu vaksinuar
24/11 14:08
Top Channel/ Ulen flamujt në gjysmështizë në Kosovë për aksidentin tragjik
24/11 13:06
Top Channel/ Kosovë, vaksinë në shkollë/ Nis sot në gjimnazet e Prishtinës
24/11 12:51
Top Channel/Aksidenti në Bullgari,Kurti:Udhëtimi duhej të përmbyllej me gëzim, u ndërpre tragjikisht
24/11 12:12
Top Channel/ Vaksinën në bankat e shkollës. Nis sot në gjimnazet e Kosovës
24/11 11:16
Top Channel/ Aksidenti në Bullgari, liderët në Kosovë i shprehin ngushëllimet familjeve të viktimave
24/11 02:52
Top Channel/ U mbyll fabrika, punëtorët e Ferronikel-it protestojnë para qeverisë në Prishtinë
24/11 02:50
Top Channel/ Ngrohja me energji në Kosovë/ Prishtinë, energjia po blihet me çmim më të shtrenjtë
23/11 12:28
Top Channel/ Kurti takon ndërmjetësuesin e BE për dialogun Serbi-Kosovë
22/11 22:54
Top Channel/ Kurti kritikon marrëveshjen e 2020 të ndërmjetsuar nga Tramp
22/11 22:42
Top News- Refuzimi kategorik i Kurtit / ‘Open Balkan’ i derën Rusisë dhe korrupsionit
22/11 17:18
Top Channel/ Amerikanët në Kosovë përgjithmonë. Senatorët mbështesin idenë
21/11 18:48
Top channel/ “Vaksina kundër njohjes së Kosovës”. Osmani kritika për ofensivën e re të Serbisë
21/11 17:12
Top News- Serbia po e “blen” me vaksina / Vendimi në këmbim të mosnjohjes së Kosovës
21/11 16:39
Top News- Referendum për bashkimin kombëtar…! / Sa e besojnë në Kosovë premtimin e Kurtit
21/11 16:25
Top News – 7 shqiptarë në spitalet e Kosovës/ U prekën nga koronavirusi, nuk jepen të dhëna
21/11 16:20
Top Channel/”Mos dilni nga shtëpia”. Thirrja e autoriteteve nga ajri i keq në Kosovë
21/11 16:19