Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05/2023 18:11

Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë është nisur në fluturimin e tij të parë tregtar. C919 është ngritur mbi Shangai, duke u nisur drejt kryeqytetit Pekin herët të dielën. Ai u ndërtua nga Korporata e Aviacionit Tregtar të Kinës (Comac) për të “thyer” dominimin e avionëve me një rresht të Airbus dhe Boeing. Por 164-vendëshet ende mbështeten shumë në komponentët perëndimorë, duke përfshirë motorët. Fluturimi i tij i parë komercial nga Shangai në Pekin, me më shumë se 130 pasagjerë, u përfundua në pak më pak se tre orë. Avioni është planifikuar të fluturojë përsëri në qytetin bregdetar. China Eastern Airline e mbështetur nga shteti ka porositur pesë avionë. Comac – e cila planifikon të prodhojë 150 avionë në vit në pesë vjet – thotë se tashmë ka siguruar më shumë se 1200 porosi për C919. Megjithatë, disa ekspertë thonë se shumica e këtyre porosive besohet të jenë letra nga klientët vendas. Presidenti Xi Jinping, i cili u ul në kabinën e një modeli C919 disa vite më parë, e ka përshkruar projektin si një nga arritjet më inovative të Kinës.

Top Channel/ Shembja e çatisë, shkon në 11 numri i viktimave brenda kishës në Meksikë
03/10 22:35
Top Channel/ SHBA me sytë nga Veriu: Serbia ka filluar të tërheqë forcat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:34
Top News – Hunter Biden deklarohet i pafajshëm, çfarë rrezikon djali i presidentit
03/10 22:30
Top News- SHBA e konfirmon/ Serbia po tërheq trupat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:29
Top News- 9 milionë turistë gjatë këtij viti/ Rama paralajmëron taksim edhe për Air BnB
03/10 21:38
Top Channel/ Përmbytjet e fundit në Greqi rrezikojnë prodhimin dhe çmimin e djathit “Feta”
03/10 20:12
Top Channel/ Ende në hetim, Hunter Biden mohon për akuzat për posedim arme
03/10 20:06
Top News – Shpërthim në një rafineri ilegale, 18 viktima, mes tyre edhe një grua shtatzënë
03/10 20:01
Top News – ‘Nuk më lejon të shoh fëmijët’, këngëtarja kanadeze padit Elon Muskun
03/10 20:01
Top News – ‘Ngushëllimet nuk na shërojnë plagët’, Erdogan: Presim ndihmë konkrete nga aleatët
03/10 19:44
Top News – Greqia vë në dispozicion portet e saj veriorë për transportin e grurit ukrainas
03/10 19:43
Top Channel/ Akuza për mashtrim, Trump paraqitet në dyert e gjykatës për të dytën ditë
03/10 19:10
Top Channel/ Sulmi me bombë në Ankara, dhjetëra persona në pranga! Do kalojnë filtrat e drejtësisë
03/10 17:51
Top Channel/ “Dritë në studimin e elektroneve”, tre shkencëtarë fitojnë Nobelin e Fizikës!
03/10 17:47
Top Channel/ Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!
03/10 17:46
Top News – Vizat hiqen nga 1 janari/ Rregullat e afatet për shtetasit e Kosovës
03/10 17:27
Top News – Biznesi i qirave ditore / Ligji i ri, subjektet duhet të regjistrohen në QKB
03/10 17:25
Top News – Nobeli i fizikës ndahet në tresh / Vlerësohen shkencëtarët atomikë, eksploruan elektronet
03/10 15:32
Top Channel/ Serbia arreston Radoiçiçin, 48 orë paraburgim: Ende pa kërkesë ekstradimi!
03/10 15:20
Top News – Masakër në qendrën tregtare / Njerëzit vrapojnë të tmerruar, tre viktima në sulm
03/10 15:15