Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06/2021 13:23

Forcat belge të sigurisë kishin dy armë të fuqishme në duart e tyre gjatë kohës kur në Bruksel ndaloi presidenti amerikna Joe Biden, si pjesë e turit të tij në Europë. Shefi i Shtëpisë së Bardhë pati një vizitë me princin Philippe të Belgjikës, në pallatin Mbretëror dhe aty u panë policë federal belgë të pajisur me një armë anti-dron që mund të neutralizojë gjithçka, duke nisur që nga përpjekjet kundër jetës së presidentit e deri tek fotot nga ajri, ndërsa bllokon dhe transmetimet që përdorin frekuencat radiofonike me qëllimin të ndërpresë komunikimin mes dronëve armiq dhe operatorëve të tyre. Thuhet se arma e prodhuar nga kompania australiane DroneShield, mund ta detyrojë një dronë të ndryshojë rrugën e fluturimit e të kthehet mbrapsht nga aty ku u nis, por nuk funksionon ndërkohë mbi mjetet fluturuese autonome të cilat nuk janë të lidhura me kontrollorët e tyre përmes një kanali komunikimi. Arma australiane është e pajisur me një bateri lituimi që vetëkarikohet e po përdoret edhe nga ushtria amerikane, forcat ajrore të SHBA0së dhe shërbimet e inteligjencës. Policët belgë ishin pajisur dhe me një sistem të dytë, të quajtur Skywall Patrol prodhim i British OpenWorks Engineering , i cili lëshon predha te vogla duke përdorur ajër të kompresuar.

Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50
Top Channel/ Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë në shtator
05/08 11:17
Top Channel/ Nuk ndalet Rihanna! Zyrtarisht miliardere
05/08 10:38
Top News-Mbante tankun në shtëpi/ Gjermani, gjobitet me 250 mijë euro pensionisti
05/08 10:33
Top Channel/ Disa shtete planifikojnë dozën e tretë të vaksinës, OBSH i kritikon:Po vendet e varfra?
05/08 02:13
Top Channel/ Francë, flamingot dynden drejt kriporeve, ekspertët analizojnë gjendjen shëndetësore
04/08 22:52
Top News-1 vit nga shpërthimi i Beirutit/ Qytetarët në protestë, kërkojnë drejtësi
04/08 22:06
Top News – Përmbytjet rrezikojnë globin/Ndryshimet klimatike, pasoja të rënda deri në 2030
04/08 22:06
Top Channel/ Nuk është muzika! Çfarë e bëri Rihannën miliardere?
04/08 21:47
Top Channel/ Dua Lipa po i djeg pushimet në jug! Daily Mail, disa shkrime për artisten e Shqipërinë
04/08 21:41
Top News – Kundër dozës së tretë të vaksinës/OBSH-të pezullohet deri në fund të shtatorit
04/08 21:39
Top News-Lojërat Olimpike të Tokios/ Shkon në 322 numri i personave të infetkuar
04/08 21:38
Top News-160 zjarre, nën kontroll/ 14 ende aktive, vijon puna për shuarjen e flakëve
04/08 19:24
Top News-Miqtë i ka bërë armiq/ Aktorja e njohur tregon arsyen, çuditen fansat
04/08 18:16
Top News – Pozuan me pacientët pa ndjenja gjatë operacionit, ndëshkohen mjekët
04/08 17:31
Top News – Pamje horror! ‘I fusin drogë në alkool’ ja si çmendet adoloshentja…
04/08 16:16
Top Channel/Me granatë në dorë.Burri futet në ndërtesën qeverisëse në Kiev,kërcënon do e shpërthejë
04/08 16:09
Top News – Perëndimi nën kërcënim / Al Kaeda bashkohet me talibanët, djep i ri xhihadi
04/08 15:51
Top News – Alarm kombëtar! Sulmi i rrezikshëm nga hakerat, thirrje qeverisë
04/08 15:48