Top Channel/ Anglia në zgjedhje të parakohshme/ Kryeministri Rishi Sunak caktoi datën 4 korrik
22/05/2024 19:41

Arsyeja e nderprerjes se vizites ne Tirane te Lordit Cameron, Ministrit te jashtme britanik, lidhet me mbledhjen e jashtezakonshme te kesaj pasdite te kabinetit qeveritar, ku Kryeministri Rishi Sunak, njoftoj mbajtjen e zgjedhjeve te reja ne 4 korrik, dhe jo ne nentor, sic eshte spekulluar. Pas 14 vjetesh konservatoret e qendres se djathte do perballen me elektoratin britanik i cili sipas sondazheve me te fundit ndodhen rreth 20 pike pas laburisteve te opozites te cilet pritet te fitojne bindeshem keto zgjedhje. Prje mujash Sunak pat dekrluara se vendi do shkoj ne zgjedhje ne gjysemn e dyte te vitit, por refuzonte te shqiptonte nje date se kur do mbaheshin zgjedhjet. Sipas rregullave parlamentare, duhen 25 dite nga data e shperndarjes se parlamentit, vetem me kekrese te kryeministrit dhe mbajtjes se zgjedhjeve. Nderkohe udheheqesi i opozites Sir Kier Stammer ka deklaruar se ne jemi gati per zgjedhjet e reja, aq me shume pas rezultatit tejet positive te opozites ne zgjedhjet e fundit lokale te 4 majit. Sipas sondazhit me te fundit, laburistet do kene ne parlamentin e ri 443 deputete nderkohe konservatoret e Sunak 124. Kujtojme se Boris Johsnson kishte vetem 376 kur fitoje shumicen ne zgjedhjet e 2019-es. Vendimi i Sunak ka surprizuar shume brenda partise se tij pasi ai nuk ka permbushur pese zotimet e tij perpara zgjedhjeve te reja ku mes tyre, eshte edhe frenimi i kalimeve ilegale permes La Manshit, ku kalimet jane rritur ndjeshem gjate muajve te ketij viti. Shpallja e zgjedhjeve parakohe duket me shume si nje perpjekje per te zvogeluar permasat e humbjes sesa si shans ideal per ti fituar zgjedhjet.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53