Top Channel/ Amerika dorëzon ‘tregtarin e vdekjes’ te Rusia, në këmbim të basketbollistes së njohur
08/12/2022 23:07

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë shkëmbyer yllin e burgosur të basketbollit amerikan Brittney Griner me tregtarin famëkeq të armëve Viktor Bout, i mbajtur në një burg amerikan për 12 vjet. Presidenti Joe Biden tha se Griner tashmw është e sigurt. “Më vjen mirë të them se Brittney është me humor të mirë... ajo ka nevojë për kohë dhe hapësirë për t'u rikuperuar”, tha ai në Shtëpinë e Bardhë. Teksa në media u publikuan pamjet e para nga shkëmbimi në aeroport në abu dabi Griner u arrestua në një aeroport të Moskës në shkurt për posedim të vajit të kanabisit dhe muajin e kaluar u dërgua në burg. Administrata Biden propozoi një shkëmbim të burgosurish në korrik, duke qenë të vetëdijshëm se Moska kishte kohë që kërkonte lirimin e Bout. 55 vjeçari Bout, ishte një nga njerëzit më të kërkuar në botë përpara arrestimit të tij dhe është quajtur si "tregtari i vdekjes" dhe "shmangësi i sanksioneve" për aftësinë e tij për të anashkaluar embargot e armëve. Ai u arrestua më 2008 në Bankok dhe u ekstradua dy vjet më vonë në SHBA, ku qëndroi për 12 vjet në burg, pasi u gjet fajtor për mbështetje të terroristëve që vranë amerikanët.

Top Channel/ Tërmeti, “Po na lënë të vdesim” banorët ankohen se janë braktisur nga institucionet
07/02 22:40
Top Channel/ Rritja e moshës së pensioneve në Francë, më pak pjesëmarrës në protesta
07/02 21:32
Top News – 100 mln dollarë për Turqinë dhe Sirinë/ Arabia Saudite i bashkohet thirrjes për ndihmë
07/02 21:16
Top News – Qyteti zgjedh kryebashkiakun e vdekur/ U vra para hapjes së procesit të votimit
07/02 20:48
Top Channel/ Tërmeti afron Greqinë me Turqinë, ekipet e shpëtimit “helen” po ndihmojnë fqinjët
07/02 20:09
Top News – ‘Në garë me kohën’!/ ‘Dëgjojmë zhurma, por askush nuk vjen’
07/02 19:49
Top News – Vogëlushja mbron motrën nën gërmadha!/ Pamjet nga tërmeti në Siri përlotin botën
07/02 19:44
Top News – Familje shqiptare në zonën e tërmetit/ Mrekullia, të gjithë shëndoshë e mirë
07/02 19:43
Top News – ‘S’ka nevojë për tanke’, revista franceze tallet me tërmetin në Turqi
07/02 19:03
Top News – Tani mund të godasim edhe Moskën! Ukraina kërcënon Rusinë: Avionët, vetëm çështje kohe
07/02 18:56
Top News – TikTok, ‘armë’ në duart e Kinës / Ja vendet që po provojnë ta ndalojnë
07/02 18:40
Top News – ‘Ku është mami’!/ Vogëlushja nxirret nga rrënojat, mrekullia në Turqi
07/02 17:49
Top News – E akuzon për blasfemi / Pakistani bllokon Wikipedia-n
07/02 17:33
Top News – Armë bërthamore në zonën e tërmetit/ Baza amerikane e rrezikuar nga lëkundjet në Turqi
07/02 16:44
Top News – Tërmeti, sa 130 bomba atomike!/ Çfarë thonë ekspertët në Turqi pas lëkundjeve
07/02 16:43
Top News-Gjysmë milionë trupa kundër Kievit/Ushtria e Putinit përgatitet për pushtim…edhe një herë
07/02 16:33
Top News – NATO, gjithnjë e më shumë në luftë! Rusia paralajmëron përshkallëzim, flet për ‘sukses’
07/02 16:24
Top News – Gjendje e jashtëzakonshme për 3 muaj / Turqia ‘në gjunjë’, më shumë se 5 mijë viktima
07/02 16:21
Top News – Gjithë bota në këmbë për Turqinë / Ekipe shpëtimi nga çdo anë…edhe nga Ukraina
07/02 16:14
Top Channel/ SHBA përgëzon Kosovën:”Përfitime të mëdha për Prishtinën dhe Beogradin”!
07/02 15:55