Top Channel/”Akt lufte”, gjenerali amerikan: Rusia e Kina po godasin me lazer satelitët tanë!
03/12/2021 15:47

Kina dhe Rusia po sulmojnë cdo ditë me lazer satelitët tanë, deklaroi gjenerali i forcave ajrore amerikane David Thompson. Beteja është e vazhdueshme, u shpreh ai për Washington Post ku theksoi se kundërshtarët e Amerikës jane duke kryer vazhdimisht operacione kundër satelitëve të Shteteve të Bashkuara. Kjo e kapërcen konkurencën për mbledhje informacionesh e ngjan më shumë me një akt lufte, deklaroi Thompson sipas të cilit gjasat e një konflikti po intensifikohen. “Kërcënimet po shtohen dita-ditës. Ky aktivitet zgjat prej kohësh, por tani po pershkallëzohet. Jemi vërtet në pikën kur sistemet tona hapësinore mund të rrezikohen seriozisht”, ishte pohimi i tij. Gjenerali Thompson shpjegoi se për momentin nuk bëhet fjalë për dëme të përhershme, megjithatë situata mund të përkeqësohet. Nga ana tjetër, ai shfaqi shqetësimin se Kina është duke avansuar me një ritëm tepër të shpejte në raport me teknologjitë e reja dhe deri në fund të dekadës, mund t`i zërë Amerikës vendin e superfuqisë numër një në hapësirë. “Kinezët janë aktualisht shumë përpara rusëve. Sistemet e tyre operacionale po përparojnë me një shpejtësi të jashtëzakonshme”, nënvizoi gjenerali.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40