Top Channel/ 6 diplomatë rusë shpallen të padëshiruar në Mal të Zi, hetimi për spiunët vazhdon
29/09/2022 23:51

Mali i Zi nisi të enjten një hetim të paprecedentë ndaj një numri të papërcaktuar të dyshuarish për spiunazh duke dëbuar edhe gjashtë diplomatë rusë nën dyshimin se kanë kryer shkelje të normave diplomatike. Ministria e Jashtme e Malit të Zi shkroi në Tëitter se urdhëroi diplomatët të largoheshin “për shkak të aktiviteteve në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike dhe respektin dhe vlerësimin reciprok të dy vendeve”. Gazeta malazeze “Pobjeda” njoftoi se Agjencia e Malit të Zi për Sigurinë Kombëtare (ANB) dhe Prokuroria Speciale e Shtetit (SDT) kishin arrestuar gjashtë diplomatë rusë, 30 shtetas rusë me leje qëndrimi të përkohshëm dhe dy malazezë të dyshuar për spiunazh. Zëdhënësi i Prokurorisë Speciale të Shtetit (SDT), Vukas Radonjiç, i tha Reuters se policia bastisi disa apartamente duke kërkuar prova për konspiracion dhe spiunazh. Kryeministri Dritan Abazoviç gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë të mbledhjes së kabinetit qeverisës, duke mos dhënë detaje, tha se një “operacion ndërkombëtar”, me partnerë të huaj dhe zyrën e prokurorit të shtetit, ishte duke u zhvilluar për të ruajtur interesat e vendit. Vendi anëtar i NATO-s dhe me statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, i është bashkuar sanksioneve ndërkombëtare kundër Rusisë për sulmin e saj në Ukrainë. Mali i Zi ka dëbuar diplomatë rusë edhe në të kaluarën. Ndërkohë Agjencia për Siguri Kombëtare e Malit të Zi ka njoftuar javë më parë, jozyrtarisht, se shërbimet ruse kanë qenë mbrapa një sulmi të fuqishëm kibernetik që ka çaktivizuar infrastrukturën shtetërore të teknologjisë informative në këtë vend. Sulmi kibernetik ka ndodhur në fund të gushtit, por pasojat e sakta të tij nuk dihen ende.

Top News – Greqia provokon në Egje dhe Mesdhe! Erdogan kërcënon: Aleatë në NATO, por s’tolerojmë!
09/12 14:20
Top News – SHBA kërkon shtyrjen e zgjedhjeve / Zyrtari i Uashingtonit, me urgjencë drejt Kosovës
09/12 14:19
Top News-Vuçiç, tjetër natë pa gjumë për Kosovën/ Takim me ministrin e brendshëm e shefin e ushtrisë
09/12 14:19
Top News- Tensionet në veri të Kosovës alarmojnë BE/ EULEX-i ‘në këmbë’ për situatën ‘shumë serioze’
09/12 13:33
Top News – Policia e Kosovës ‘pushton’ Mitrovicën / Alarmohet Beogradi, Sveçla: Garantojmë sigurinë
09/12 11:32
Top News – Sulmohet policia e Kosovës në veri / Plagoset një polic, në shënjestër edhe gazetarët
09/12 11:30
Top News – Serbia, 1 mijë ushtarë në Kosovë / Prag lufte…! Beogradi po shqyrton dërgimin e trupave
09/12 11:23
Top News – Eksploziv në Gjykatën e Lartë në Podgoricë / Policia malazeze-Alarm i rremë!
08/12 22:25
Top News – Thasë me para drejt Serbisë, Kosova në KiE / Plani i ri franko-gjerman për paqen
08/12 20:56
Top News- Forcat speciale të Putin në Beograd/Agjentë në Veri të Kosovës, ç’planifikon Rusia
08/12 18:08
Top News – Serbëve t’u vihen vizat nga BE!/ Po Shqipëria! Rute për Top News-Kam biseduar me Ramën
08/12 17:54
Top News- Kurti dhe Vuçiç në Bruksel!/Borrell i ul në një tryezë pas tensioneve në Veri
08/12 17:17
Top News – BE: Jo zgjedhje në veri të Kosovës / ’Të mbahen në kohë paqeje dhe sigurie’
08/12 14:50
Top News – BE: Jo zgjedhje në veri të Kosovës / ’Të mbahen në kohë paqeje dhe sigurie’
08/12 14:49
Top News – Nënshkruhet marrëveshja / Kroacia njeh pensionet për shqiptarët
08/12 13:58
Top Neës- Ligji i ri në Malin e Zi!/Të hiqet TVSH për produktet higjienike të grave
07/12 21:04
Top News – Turqia kërcënon me luftë Greqinë/ ‘Tërhiquni nga ishujt ose do t’ju vijmë natën’!
07/12 20:06
Top News – Vuçiç shkel marrëveshjen me Kosovën/ Sfidon BE, pajis me targa serbët në Veri
07/12 20:06
Top News – Vranë italianin para bankomatit/ Burg përjetë për 2 vëllezërit shqiptarë
07/12 17:43
Top News-Kosovë-Serbi, pakt brenda vitit/ Reuters zbulon planin franko-gjerman
07/12 17:26