Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04/2021 17:45

Pavarësisht pandemisë, ai që lamë pas ishte një vit që theu cdo rekord për të pasurit e botës, me një rritje prej 5 trilionë dollarësh të pasurisë së tyre dhe një numër të paprecedenttë miliarderësh të rinj. 2020 ka qenë një vit si asnjë tjetër, dhe këtu nuk po flasim për pandeminë. Ka patur debutime në bursa të kompanive, rritje të kriptomonedhave dhe ngjitje në qiell të aksioneve. Ndërkohë, numri i miliardëreve në listën e 35 të përvitshme të revistës Forbes, që bën klasifikimin e më të pasurve të rruzullit, ka shpërthyer në një shifër të paprecedenttë, plot 2755 ose 660 më shumë se një vit më parë. Të gjithë së bashku ata vlejnë 13.1 trilionë dollarë, një rritje e konsiderueshme nga 8 trilionë dollarë që kjo pasuri ishte në listën e forbes të vitit të kaluar. Ka po ashtu një rekord prej 493 emrash të rinj në listën e miliarderëve, ose ndryshe, një miliarder i ri në cdo 17 orë, përfshirë 210 miliarderë nga Kina dhe Hong kongu dhe 98 nga SHBA.

Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35
Top News – Intensifikohen sulmet mbi Gaza/ Dita e pestë e përplasjeve, Izraeli në mobilizim të plotë
14/05 11:26
Top News – Shqiptarët që do udhëtojnë në Itali/ Urdhri, nuk përfitojnë të gjithë të vaksinuarit
13/05 21:56
Top News – Britania, vendimi kundër Shqipërisë/ ‘Vend me rrezik të lartë për pastrim parash’
13/05 21:54
Top News – Negociatat që përçajnë fqinjët/ Ndërhyn Greqia, do ishte katastrofë në rajon
13/05 21:52
Top Channel/ Palestinezët kryejnë lutjet e Bajramit në xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Mbreti i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës kryejnë lutjet e Bajramit – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Izrael, përleshje mes banorëve në qytetin e përzier arabo-hebre, Lod – Pa koment
13/05 20:38
Top Channel/ Lutjet e ditës së Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës – Pa koment
13/05 20:37
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstruesit, në vijim të protestave anti-qeveritare në Kolumbi
13/05 20:37
Top Channel/ SHBA, mungesat e karburantit sjellin radhë të gjata për furnizim në Virginia
13/05 20:36
Top Channel/ Konflikti Izrael-Palestinë/ Qytetet nën shiun e bombardimeve nga të dyja palët
13/05 19:57
Top News – Një biletë për në ‘Askund’/ Kompania tundon australianët me spektakël nga avioni
13/05 18:43
Top News – ‘Bisha e Bosnjes’/ Radovan karaxhiç, në një burg në Britani
13/05 18:42
Top News – Vaksina anti covid/ Prekin ciklin menstrual, efekt anësor i padëmshëm
13/05 17:11