Taksoi bisedat në Watsapp, jep dorëheqjen kryeministri i Libanit
29/10/2019 19:37

Kryeministri i Libanit, Saad Hariri ka dhënë dorëheqjen në mesin e protestave që kanë mbërthyer vendin prej dy javësh. Hariri tha se Libani ka arritur në një pikë kritike dhe duhet bërë dicka për të ndalur krizën. Protestat nisën kundër planeve tashmë të anuluara për të taksuar telefonatat në Whatsapp, por u shndërruan në protesta kundër korrupsionit politik dhe krizës ekonomike. Libani ka një nga nivelet më të larta të borxhit në botë. Në një fjalim në televizion, Hariri tha se ai dhe qeveria e tij do të paraqisnin dorëheqjen para presidentit Miche Aoun. Demonstrimet kanë reflektuar ndasitë në shoqërinë libaneze dhe kanë cuar në një mbyllje 10 ditore të bankave, zyrave të tjera, shkollave dhe universiteteve. Grupi militant shiit, Hezbollahu, që ka dominuar qeverinë e koalicionit të Haririt, së fundmi ka ashpërsuar qëndrimin e tij kundrejt protestave. Besnikë të hezbollahut dhe një grupi tjetër shiit, shkatërruan të martën një kamp proteste në qendër të bejrutit duke djegur tendat dhe duke rrahur demonstruesit anti qeveritarë.

Top News-Referendumi në Zvicër, qytetarët i thonë ‘po’ martesave homoseksuale
26/09 20:31
Top News-E therën me thikë/ Ndërron jetë 20 vjeçari shqiptar në Zvicër
26/09 20:12
Top News-Vijon të rritet numri i viktimave/ Mbi 680 mijë të vdekur nga Covid në SHBA
26/09 20:11
Top News – Panik në aeroportin e Athinës / Avioni nga Aatlanta bën ulje emergjence
26/09 19:10
Top News – Bombarduesit amerikanë pranë Rusisë / Ndiqen nga avionët rusë, zemërohet Vladimir Putin
26/09 19:08
Top News – Borrell kërkon ulje tensionesh / Të tërhiqen policët e të hiqen barrikadat nga veriu
26/09 19:05
Top News – Mund të zhysin botën në errësirë / Raketat e reja hipersonike të Kinës
26/09 19:03
Top News – 68 vjeç dhe në formë… / Vladimir Putin në gjueti arinjsh…
26/09 19:03
Top Channel/ “Si 11 shtatori!”/ Tmerrohen banorët në Australi, avioni mbi qiellgërvishtëse
26/09 17:24
Top News – 74 vjeç, ‘vejushë e zezë’ / Vriste të dashurit me cianur, u merrte pasurinë
26/09 17:22
Top News – Mbetet i varur në shtyllë / Piloti shpëtohet pas aksidentit me avion
26/09 17:19
Top News – Armët e reja të SAS / Pushka që shpon tanke e rrëzon helikopterë
26/09 17:18
Top News – Emergjencë në hapësirë… / ‘Astronautët-turistë’ në panik…por ishte tualeti
26/09 17:04
Top Channel/ Kina krijon “tmerrin” hipersonik: “Zhyt botën në errësirë me një shpërthim kimik”!
26/09 15:47
Top Channel/ Prag-tragjedie në Athinë, avionit i nxehen frenat- pilotët kërkojnë ndihmë
26/09 15:19
Top Channel/ Gjermania reagon për situatën në Jarinjë e Bërnjak- Kurti “bashkohet” me opozitën!
26/09 15:15
Top News – Më shumë raketa ruse… / Erdogan po sheh mundësinë e blerjeve të tjera
26/09 14:27
Top News – Kush do të pasojë Merkelin… / Zgjedhje në Gjermani, vendoset e ardhmja!
26/09 14:14
Top News – Treni del nga shinat, 3 viktima / Aksident tragjik në Montana, dhjetëra të lënduar
26/09 14:10
Top News – Vullkani mbyll aeroportin / Kanarie, krateri nxjerr tym të zi dhe hi…
26/09 14:07