Shtëpi të re pas tërmetit/ Bashkia e Tiranës strehon banorët e zonave rurale që mbetën të pastrehë
09/12/2020 15:33

Një tjetër familje, ajo Shabanaj në Baldushk hyri në shtëpinë e re të ri-ndërtuar pas tërmetit të një viti më parë. Bashkia e Tiranës thotë se Ademi dhe Elvira udhëtuan nga Greqia, ku edhe punojnë, për të marrë, dokumentet e pronësisë nga krye-bashkiaku Erion Veliaj. “Në Baldushk dhe në zona të tjera si Ndroqi, Peza, Zallherri, po aplikojmë parimin e lagjes së qendërzuar. Familjet do t’i mbajnë tokat e tyre, askush nuk humbet ato, as bagëtitë e imta, as produktet bujqësore, askush nuk e humbet investimin. Por, shtëpinë do ta ketë buzë rrugës, afër qendrës shëndetësore, afër shkollës, me infrastrukturë, dhe afër Njësisë Administrative, në mënyrëqë qindra fëmijë të shpëtojnë nga varfëria dhe të kenë shansin ta përdorin këtë mundësi që na dha rindërtimi pas tërmetit, si një mundësi për të filluar një jetë të re dhe për t’i dhënë një hov të ri këtyre fëmijëve që meritojnë të kenë sukses dhe të ecin përpara si gjithë fëmijët e Tiranës”. Erion Veliaj komentoi edhe procesin e nisur për të mundësuar votën e emigrantëve në këto zgjedhje. “E kemi ofruar një alternativë për votën e emigrantëve, KQZ-ja po e shqyrton. Jemi gati të pranojmë çdo gjë që thotë opozita. Nëse e duan me votim në ambasada, e bëjmë atje. Nëse e duan nëpër njësitë bashkiake, jemi gati ta pranojmë edhe atë. Nëse e duan me postë, e bëjmë me postë. Nëse e duan me celular apo me internet, apo e-albania. Edhe shokëve në emigrim t’u themi që s’i kemi harruar premtimet. Na duhet që pala tjetër të bjerë dakord, si të duan ata. Ne nuk kemi frikë nga votat. Njerëzit votojnë për atë që shohin, kush punon shpërblehet”.

Top News – Takimi me të rinjtë e Kamzës/ Basha rikthen ‘trekëndëshin e Bermudës’
04/06 22:49
Top Channel/ Basha takim me demokratët në Kamëz: Primaret u manipuluan
04/06 22:36
Top Channel/ Detaje nga dasma e Elgitit dhe Kleas, artistja duket magjepsëse e veshur me të bardha
04/06 21:33
Top News – ‘Kaosi në aeroporte, do shmanget këtë vit’/ Kompanitë – I kemi bërë të gjitha përgatitjet
04/06 21:02
Top channel/ Stoltenberg takon Erdogan: Të anëtarësojmë Suedinë në NATO
04/06 20:59
Top Channel/ “Hëna luleshtrydhe” e qershorit, trupi qiellor i afrohet tokës
04/06 20:59
Top Channel/ Protesta në Poloni, mijëra njerëz i përgjigjen thirrjes së opozitës dhe mbushin rrugët
04/06 20:58
Top Channel/ Fermat e gomaricave/ Të rralla, por vështirësi për të shitur prodhimin
04/06 20:01
Top Channel/ Depozitat e grurit, fermeri italian: Magazinimi, shqetësim i madh
04/06 19:56
Top Channel/ Ligji i ri për strehimin social, punonjësit e shtetit lehtësi për shtëpi
04/06 19:51
Top Channel/ Lajçak dhe Escobar nesër në Kosovë, Kurti në BBC:Jo kompromis me republikën demokratike
04/06 19:43
Top Channel/ Tregu estetik ”ka dalë nga shinat”! Dermatologët: Vetëm nga profesionistë
04/06 19:38
Top News – Turqia në ndihmë të KFOR/ Pas tensioneve, dërgon ushtarë në veri të Kosovës
04/06 19:26
Top Channel/ Aksident i trefishtë te Mali i Robit, krijohet trafik i rënduar
04/06 18:15
Top News – Qindra shqiptarë të dëbuar nga Anglia/ Ministri i emigrancionit flet për marrëveshjen
04/06 18:03
Top News-I etiketoi emigrantët shqiptarë kriminelë/ Dua Lipa për ministren britanike-Mendjengushtë!
04/06 18:02
Top News-Automjeti përplas këmbësoren në Peshkopi/ E lënduara përfundon te Trauma, arrestohet autori
04/06 17:34
Top News – Arbëreshët nderojnë Ramën / Kryeministri vizitë te komuniteti në Itali
04/06 17:06
Top News – Koklavë sekrete e kryespiunëve të botës/ U takuan fshehtazi në Singapor, çfarë ndodhi…?
04/06 17:05
Top News – Shisnin drogë në Dhërmi/ Arrestohen dy anglezë, në kërkim bashkëpunëtori
04/06 17:04