Sapuni organik i Roskovecit/ 18 gra të zonës sigurojnë jetesën në Vidhisht
24/11/2020 12:36

Sapuni organik me baze vajin e ullirit, është prodhimi kryesor i punishtes artizanale ne fshatin Vidhisht te Roskovecit. Prej me shume se një viti ne ketë punishte janë vetëpunësuar 18 gra te zonës, te cilat sigurojnë te ardhura ekonominë për familjet e tyre. Sapuni organik artizanal me aroma te ndryshme përdoret ne kozmetike. Ai prodhohet kryesisht nga mbetjet e vajit te ullirit te zonës. Ndonëse punohet vetëm dy here ne jave për shkak te pandemisë coronavirus, gratë e vetëpunësuar do te vazhdojnë punën pasi nuk kane mundësi te tjera punësimi. Ne zonën e Roskovecit numërohen rreth 500 mije rrënje ullinj, ose 30% e gjithë sipërfaqes bujqësore. Kjo ia lehtëson aktivitetin grave te vetëpunësuar, te cilat e sigurojnë vete lenden e pare. Ndërkohe qe ndërtesa e punishtes dhe shpenzimet e energjisë elektrike përballohen nga bashkia. Ne punishten artizanale prodhohen rreth 2 mije sapunë ne muaj, dhe shampo.

Top News – Zgjedhjet e 25 prillit dhe Policia/ OSBE dhe KQZ, shkresa me ‘kërkesë llogarie’
26/01 18:27
Top News – Policia blindon rrugët e Tiranës/ Arrestime në timon dhe pezullim patentash
26/01 17:45
Top News – ‘Vendim i padrejtë, më falni…’!/ Gjykatësi, vendimi për vrasësen shqiptare
26/01 17:38
Veliaj dhe Rama inspektojnë punimet në 8 konvitet e reja në Kamzë: Kushte moderne për studentët
26/01 17:27
Top News – Hesapet e vrasësve me pagesë/ Sa kushton një atentat me armë, ose tritol
26/01 17:17
Top News-Të rinjtë nga arsimi professional/ Denaj-numri më i lartë i të punësuarve në tregun e punës
26/01 16:59
Top News – Vlorë, plagoset Marion Mitro/ Atentat ish-anëtarit të bandës së Julian Sinanajt
26/01 16:46
Top News – I mbijeton Covid në moshën 101 vjeç/ Shqiptarja e moshuar u infektua në Itali
26/01 16:46
Top News – Roli i policisë në zgjedhje/ Veliu-askush nuk mund të dalë mbi ligjin
26/01 16:45
Top News – Babai mes lotësh-Ma përgjysmuat dhimbjen/ një pemë ulliri shekullor për Klodian Rashën
26/01 16:44
Nga arrestimet, pezullimi i patentave e deri tek… Rrugorët e kryeqytetit bëjnë bilancin e një jave
26/01 16:32
Oboti është kthyer në liqen/ Zgjerohet harta e ujit në fshatin e përmbytjeve
26/01 16:04
Gërryerjet në brigjet e lumit të Drojes dëmtojnë urën! Në Lezhë 880 ha toka nën ujë
26/01 15:56
Evakuohen banorë pranë urës/ Vjosa doli gjatë natës, sot po ulet niveli i ujit
26/01 15:54
Fshatrat e Fushë-Krujës nën ujë/ Në Murqin përmbytja e tretë brenda një muaji
26/01 15:34
Lënë shtëpinë për shkak të ujit/ Evakuohen banorët në Shijak, Sukth dhe Katund i Ri
26/01 15:30
Atentat porositësit të vrasjeve! Marion Mitro qëllohet me armë! Gjendet makina e djegur
26/01 15:27
Kushtetuesja nis nga puna/ Përparësi 6 çështje! Ende pa datë padia për zgjedhjet lokale
26/01 15:24
Covax sjell vaksinat në shkurt/ Në fund të Janarit marrim vaksinat e para nga Pfizer
26/01 15:15
Top News – ‘Kriminelët kanë armët, ne rregullat’/ Ambasadori i OSBE flet për rëndësine e zgjedhjeve
26/01 15:05