Regjistër kombëtar për pedofilët/ Ekspertët: Urgjencë pas rastit të fundit në Ksamil
20/01/2021 12:35

Rasti i burrit 40 vjeçar nga Ksamili, që prej 3 vjetësh kryente marrëdhënie seksuale me vajzën 13 vjeçare të bashkëshortes së tij, ka sjellë në vëmendje të publikut nevojën urgjente për një regjistër kombëtar të pedofilëve. Nisma është drejt finalizimit, pra drejt kthimit në ligj. Iris Luarasi: Kemi mbledhur 22 mijë firma qytetarësh, kanë kaluar për verifikim në KQZ dhe më pas drafti kalon në parlament për miratim. Rasti i Ksamilit, p.sh., burri pasi do dënohet për krimin që ka bërë, të dhënat do të transferohen kudo, që ai të shpërngulet, në Tiranë, Vlorë, kudo. Kështu që polici i rajonit përkatës do të bëjë mbikëqyrjen e tij. Ligji detyron pedofilin të deklarojë brenda 1 ose 2 javëve adresën e re. Në vend janë rreth 98 pedofilë të dënuar. Por të lirë dhe të pa dënuar janë shumë më shumë. Në Amerikë regjistri i personave që kanë kryer krime seksuale, përfshirë pedofilinë, është publik. Madje arrin deri aty që në zonë ku ka pedofil apo të dënuar për krime seksuale, çmimi i banesave ndikohet nga ky fakt. Në Europë të dhënat janë publike, vetëm ndërmjet institucioneve, që do të thotë, policia, prokuroria, gjykata, institucionet arsimore. Një person i tillë nuk lejohet të punojë mësues, pastrues apo të banojë afër shkollës.

Trafik në rrugën e Elbasanit, pamjet kur makina e policisë ‘i shpëton’ duke hyrë kundravajtje
05/03 21:26
Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03 21:16
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53