Pragfesta në Gjirokastër / Atmosfera e vakët, edhe vizitorët janë të paktë në Pazar
16/12/2020 12:23

Në Gjirokastër, e vetmja atmosferë që lidhet me festat është dekori i fundvitit. Përtej kësaj, bizneset janë më të stepura për të festuar e për të ofruar produkte. Furra 200-vjeçare e Premtos, më e njohura në pazarin e Gjirokastrës që tradicionalisht pjek bakllavatë dhe tavat e fundvitit, ende nuk e ka filluar këtë funksion festiv, madje as porositë nuk kanë qenë aktive gjatë dhjetorit. “Këtë vit, atmosfera ndihet shumë e vakët, shumë e ftohtë, qoftë për pjekjet. Unë vjet në këtë kohë kisha filluar me bakllavatë dhe fillonin porositë që në datën 1, kësaj radhe as porosi dhe as pjekje. Deri tani asgjë. Ne thjesht e mbajmë hapur, sepse na vjen keq e për festa, furra duhet të jetë e hapur”. Vizitorët janë të paktë në pazar, megjithatë ata shprehin interes për të vizituar çdo gjë lokale, që lidhet me traditën, madje edhe dhuratat synojnë të lidhen me atë çfarë prodhohet lokalisht. “Shportat e dhuratave për Vitin e Ri njerëzit kanë filluar ti bëjnë me prodhimet vendase. Çdo vit e më shumë ka vëmendje për produktet lokale për shkak edhe të situatës. Sigurisht që ka një zbehje por ne po mundohemi ta nxisim shpirtin e festës, bëjmë zbukurime, shporta, edhe pazari duke qenë se është zbukuruar njerëzit vijnë edhe për foto.” Përgjatë situatës së ngarkuar me infektime përgjatë muajit nëntor, Gjirokastra pësoi një rënie të numrit të të infektuarve në fillim të dhjetorit. Njerëzit priren që të shëtisin në grupe të vogla dhe tashmë i drejtohen pazarit më shumë për t’u fotografuar me dekorin e fundvitit sesa për tu ndalur në bare e restorante. Një pjesë e bizneseve janë përpjekur të gjejnë zgjidhje kreative për të ofruar shërbim tani në mjediset e jashtme e pavarësisht ditëve të ftohta, kjo është preferuar nga qytetarët.

Top News – Atentat shqiptarit në mes të Athinës/ Merret peng taksia, por harrohet ‘prova’ kyçe
26/02 22:34
Top News – Deviral në Shqipëri/ Suplementi që ndihmon kundër covid 19
26/02 22:31
Durrësi mbulohet nga mjegulla, vështirësi në lëvizje
26/02 22:29
Top News – Një vit pas rastit të parë me covid 19/ Pandemia vazhdon, masa të reja per kakavijën
26/02 22:12
Mjegulla mbulon Durrësin
26/02 22:06
Top News – Fleta e votimit/ KQZ miraton përmasat, edhe në varësi të kandidatëve
26/02 20:14
“Deviral” në Shqipëri/ Suplementi që ju ndihmon në përballimin e situatës
26/02 19:50
Covax do na sjellë 14 mijë vaksina/ Manastirliu: Javën tjetër mbërrijnë vaksinat nga Pfizer
26/02 19:37
Top News – Rritet sërish numri i viktimave/ 916 të infektuar me covid, 625 të shtruar
26/02 18:36
Top News – Karriera e Forcave të Armatosura/ Presidenti Meta i kthen kuvendit ligjin
26/02 18:35
Top News – Qeveria t’i rimbursojë urgjent! Meta: Qytetarët në borxh nga kura e covid-it
26/02 18:21
Top News – Nuk përballojnë dot qiranë/ Ja 30 familjet që do të përfitojnë bonus
26/02 18:12
Top News – Punësimi i infermierëve të rinj/ Caktohen data e provimit për 2800 kandidatë
26/02 18:11
Top News – Bilanci i vaksinave anti covid/ Lajm i mirë për fillimin e muajit mars
26/02 18:07
Top News – Aksidenti fatal në Vlorë/ Furgoni përplas për vdekje 7 vjeçaren
26/02 17:14
Top News – Mosmbajtja e maskes ndëshkon sërish/ Policia gjobit 997 qytetarë që nuk zbatuan masat
26/02 17:14
Top News – Veliaj-PD po kopjon keq/ ‘Kanë në program ato që ne tashmë i kemi bërë’
26/02 16:56
Top News – Materniteti i ri i Beratit/ Manastirliu-do të jetë gati brenda vitit
26/02 16:43
Manastirliu: Të hënën dërgesa e radhës nga Pfizer, ja kur vijnë vaksinat e para nga Covax
26/02 16:35
Nesër Vllaznia-Tirana/ Super sfida e javës së 21 të Superligës
26/02 16:16