Operacioni, 3 milionë euro/ Katër shqiptarët pjesë e grupit që trafikoi 1.6 ton kokainë
30/10/2019 19:41

Një vendim i datës 29 tetor, i gjykatës së shkallës së parë pranë Krimeve të Rënda, bëri të mundur sekuestrimin e rreth 3 milionë eurove pasuri. Nga hetimet e Prokurorisë ka rezukltuar se pronat e sekuestruara, të cilat tashmë i kanë kaluar agjensisë për aministrimin e pronave të sekuestruara dhe konfiskuara, rridhnin nga veprimtaritë kriminale të Jetmir Kastratit, Armando Duçjat, Eri Perlingut dhe Dëfrim Eçit. Të katër personat e mësipërm, janë arrestuar gjatë operacionit të quajtur GOLDFINGER, i cili u zhvillua në Danimarkë në 26 qershor të këtij viti. Ata ishin pjesë e 42 persona të arrestuar për trafikimin e 1650 kg kokainë, por edhe armëve. Të katër të arrestuarit, një pjesë të parave të përfituara e kishin investuar në shqipëri në emër të familjarëve të tyre. Një prej të cilëve kishte investuar këto para ishte edhe Astrit Beqiri, kunati i Jetmir Kastratit. Ai u arrestua në Shkoder ditën e operacionit që u zhvilua në disa vende të Bashkimit Europian. Më 25 qershor të këtij viti, Gjykata e Krimeve të Rënda, kërkon sekuestron preventive mbi mbi kompaninë në emër të Astrit Beqiri, si dhe të gjitha aksioneve dhe asetet e kësaj shoqërie. Dy ditë më pas, Prokuroria e Krimeve të Rënda, i drejtohet Qendrës Kombëtare të Biznesit për të kryer sekuestrimin preventiv. Këto është lista e pasurive të sekuestrua; një pulari në Shkodër e quajtur RENS 2015, 10 apartamente banimi në Velipojë, një apartament banimi në shkodër, si dhe 14 automjete të viteve të fundit, vlera e së cilave shkon deri në 3 milionë euro. I gjithë ky operacion u koordinua nga Europol dhe u shtri në disa vende, si Suedia, Gjermania, Holanda, Belgjika Sllovenia dhe Shqipëria. Ditën e operacionit u sekuestruan 40 kg kokainë, mbi 600 mijë euro, arme zjarri, granata, disa automjete dhe objekte te ndryshme me vlerë.

“Në zgjedhje me kodin aktual”/ Opinioni paraprak i Venecias: Çdo ndryshim tjetër të bëhet pas 25 prillit
02/12 19:40
Fëmijët ankohen për mësimin online/ Ka nisur prej dy ditësh. “i japim notën 7”
02/12 19:38
Top News – Reagon Grida Duma/ Pas debatit e ofendimeve në ‘Open’
02/12 19:00
Top News – 17 viktima në 24 orë/ 705 të infektuar, 484 të shtruar
02/12 17:55
Top News – Rindërtimi në Durrës/ Përfundon shkolla ‘Hasan Koçi’
02/12 16:16
Britania lejon vaksinën anti covid/ Injeksionet e para të vaksinimit do të realizohen pas një jave
02/12 16:01
Top News – Veliaj me të rinjtë/ Diskutohet për buxhetin e 2021-it
02/12 15:59
Top News – Lleshaj për emigrantët/ ‘Regjistroni adresën ku banoni’
02/12 15:58
Top News – 666 gjoba për maskat/ Masat, vijojnë kontrollet e rrepta
02/12 15:37
Rama përuron shkollën e re/ Hap dyert në Durrës, shkolla e rindërtuar pas tërmetit
02/12 15:32
Në një vit, 17 shkolla të reja/ Veliaj konsultohet me studentët për buxhetin e vitit 2021
02/12 15:29
Kreditë që zhvasin shqiptarët/ “Top Story” denoncoi skemën mashtruese të institucioneve jobankare
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Akademikët: Shtoni testimet. Të mbyllen shkollat ose baret dhe restorantet
02/12 15:09
Nuk ka mbyllje në fundjavë/ Zgjatet pa afat ora policore nga 22:00 deri në 06:00
02/12 15:06
Kolaudimi i kalon shtetit/ Kolaudimi i mjeteve do bëhet një herë në dy vjet
02/12 15:04
Rama inspekton shkollën e re në Durrës, batuta me drejtoreshën: E ke namin e shtrigës gjithandej
02/12 14:29
KESH instalon në Shkodër SmartFlower e parë në Shqipëri
02/12 14:02
Top News – Mbetën në fuqi kufizimet/ Lëvizjet të ndaluara 8 orë natën
02/12 13:58
U kapën pa maskat mbrojtëse, ndëshkohen me gjobë 666 qytetarë
02/12 13:42