Një hacker shqiptar i Bitcoin/ 28 vjeçari vodhi mbi 500 mijë euro, e kërkojnë 3 shtete europiane
22/12/2020 19:32

Autoritetet shqiptare jane përfshirë në një ekip ndërkombëtar hetimi për zbulimin e një rrjeti mashtruesish kompjuterikë që sipas të dhënave të deleguara nga drejtësia austriake është faktuar se kanë përvetësuar mbi 504 mijë euro. Burime të besueshme pranë prokurorisë i thanë TCH se në këtë skemë ka dyshime se është implikuar edhe një i ri shqiptar i moshës 28 vjec, të dhënat e të cilit janë zbuluar nga gjurmimi në rrjet. hetuesit po e kërkojnë hakerin shqiotar pas një sërë veprimesh të kryera nga bullgarët dhe gjermanët që referojnë se i riu shqiptar është përgjegjës për autorsinë e mashtrimit dhe se ai ka rol për pagimin e domainëve, website dhe infrastrukturës së IT. Burimet e tch shpjegojne se të huajt njoftojnë prokurorinë se këto dy faqe interneti që prezantohen si cripto markete , përmes një përfaqësimi on line rrëmbëjne besimin e viktimave të tyre duke ju premtuar tregëti me aksionet dhe valutat e kriptuara. Sapo shenjestra rregjistrohej ne platforme duke dhene identitetin dhe numrin e telefonit, autoret e kontaktojne qytetarin duke i sygjeruar investim ne sasi te vogla me premtimin se ndermjetesi do realizoje nje investim te madh te valutave. qëllimi i grumbullimit te të dhënave sipas asaj që është faktuar deri më tani është se përdoruesit këmbejnë monedha të kriptuara si bitcoin dhe se pas cdo shkembimi atij i premtohen shuma me te medha

Top Channel/E lidhi pas makine dhe tërhoqi zvarrë qenin, policia gjobit shoferin 55-vjeçar në Vlorë
09/08 19:10
Top News-Pas tragjedisë së Himarës me Jonadën/Në vend të Kumbaros, Rama shkarkon zëvendësen e saj
09/08 19:08
Top News- Me dorë të hekurt! Arrestohen 26 shoferë/Asnjë tolerancë për të rrezikshmit në rrugë
09/08 17:43
Top News-20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 17:27
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top News – 20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 15:59
Top News – 2 mijë studentë më pak në universitete/Ekspertët e arsimit zbulojnë arsyet kryesore
09/08 15:34
Top Channel/ Festa e ashures, politikanët urime në kryegjyshatën botërore
09/08 15:22
Top Channel/ Në plazh pa ujë. Kunë, prej një jave ujë vetëm në orën 5 të mëngjesit
09/08 15:19
Top Channel/Imuniteti i dobësuar, mikrobiologu Korraqi: Forcimi, arma më e mirë në çdo pandemi
09/08 15:16
Top Channel/Shuhet shumica e zjarreve/Aktive janë 9,helikopterët shuan flakët në Kurbin dhe Selenicë
09/08 15:05
Top Channel/Vdiq per qentë/60-vjeçari u godit me thikë nga fqinji, pasi u sulmua me parë nga kafshët
09/08 15:01
Top Channel/ Vjedhje me dhunë! Kapen të rinjtë që kërcënuan me armë për të grabitur biçikleta
09/08 14:57
Top News-Drejtësia për Jonadën, jashtë kufijve/Shoqëria civile, peticion për shkarkimin e ministrave
09/08 14:41
Top Channel/ Gjendet pa shenja jetë 46-vjeçari në Lezhë, dyshime se është vetëvrarë
09/08 14:34
Top News – Një dosje, tani në Ambasadën Britanike!/Të afërmit e Jonadës do depozitojnë prova të reja
09/08 14:12
Top News – 1500 paundë, çmim ‘ofertë’ në gomonen për Angli. Si joshen shqiptarët në Tik Tok
09/08 13:43
Top Channel/ Grupi i të rinjve kërcënon 23-vjeçarin, i marrin paratë dhe biçikletën
09/08 12:29
Top Channel/ Skafistët protestë në Tiranë: Mjetet me dokumente të rregullta të vazhdojnë punën
09/08 12:27
Top Channel/ Protesta e opozitës, u kërkuan dorëheqjet e ministrave për vdekjen e Jonada Avdiajt
09/08 12:05