Në rrugë pas 40 vitesh/ Familja nga Durrësi: Shtëpinë po na e merr pronari, fitoi gjyqin
12/08/2020 15:35

Një familje nga Durrësi po përballet me presionin e nxjerrjes në rrugë, pasi pronari i banesës, ku ajo jeton prej afro 4 dekadash, ka qenë një shtetas izraelit, pronat e të cilit u shtetëzuan pas vitit 1945. Pas shumë vitesh heshtje për këtë pronë, në vitin 2019 me një vendim gjykate të formës së prerë, kjo banesë në Rrugën Tregtare të Durrësit kthehet te një trashëgimtare e shtetasit izraelit, ndërsa familja rrezikon të përfundojë në rrugë. “Quhem Lulzim Osmani. Jam 70 vjeç dhe familja ime përbëhet nga 7 veta. Njëra nga mbesat është paraplegjike. Jetoj këtu që nga viti 1983, por pas kthimit të sistemit kur prona nisi të kthehej tek i zoti, askush nuk na trokiti në derë për banesën. Deri në vitin 1997, qiranë ma ka marrë shteti.”

Top News – Denoncimi në ‘Fiks Fare’/ Vorë, abuzim me fondin e tërmetit
28/09 22:12
Top News – PD për shkëmbin/ Falsitet, OFL e vettingu i policisë
28/09 21:53
Top News – Cakaj në Berlin/ Me rëndësi zgjerimi i BE në ballkan
28/09 21:28
Top News – Nuk votohen të enjten/ Shtyhen ndryshimet e kodit zgjedhor
28/09 20:28
Top News – Operacioni “limit”/ GJKKO dërgon për gjykim 30 persona
28/09 20:23
Top News – ‘Respektoni 5 qershorin!’ Soreca: Me rendësi këshilli politik
28/09 20:17
Top News – Aksident ne Pogradec/ Përplasen 3 makina, s’ka të lënduar
28/09 20:12
Top News – 4 mësues me covid/ Korçë, në 4 shkolla masa izolimi
28/09 20:11
Drejtuesi i OFL nxori sekretin/ E zbuluan gjermanët. SPAK nis hetim dhe kërkon pezullimin
28/09 20:07
Met, Jon dhe David, tre angleze në Tiranë që mësojnë shqip dhe adhurojnë byrekun
28/09 19:52
Studentët: Na ulni tarifat/ Deri më 30 shtator duhet të shlyejnë detyrimin e vitit që shkoi
28/09 19:50
“Zbatoni paktin e 5 qershorit”/ Ambasadorja Yuri Kim: Duhet t’i qëndroni fjalës së dhënë
28/09 19:40
Top News – Procedohet kryeplaku për drogë/ Arrestohen 6 persona
28/09 18:35
Top News – Lleshaj për policët/ Siguria kërkon parametra cilesore
28/09 18:17
Top News – Maliqi-ja kush lobon për të/ Posti i Sander Lleshaj
28/09 18:15
Aksident në Pogradec/ Frenimi i shpejtë, përplas tre makina
28/09 17:41
Top News – Emërohet kreu i ri i OFL/ Komandohet Hekuran Bregu
28/09 17:32
Top News – 3 humbje jete në 24 orë/ 95 të shëruar, 132 raste me covid
28/09 17:04
COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 132 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit
28/09 16:22
Mustafa në Hagë/ Ish eprori i UÇK i arrestuari i parë i Gjykatës Speciale
28/09 16:21