Kosovë, shpallen rezultatet/ Vetëvendosja 58 deputetë, PD 19, LDK 15 dhe AAK 8 deputetë
04/03/2021 15:11

Lëvizja Vetëvendosje ka shënuar fitoren më të thellë në zgjedhjet parlamentare, duke shënuar një rritje prej 27 deputete më shumë. Ndryshe nga zgjedhjet e 6 tetorit të 2019-ës, kur LVV-ja siguroi 31 ulëse në Kuvend, sot kjo parti ka siguruar 58, megjithëkëtë tre ulëse më pak, të nevojshme për krijimin e shumicës parlamentare. Kandidatja më e votuar doli të jetë Vjosa Osmani me 300,788 vota. Në tërësi Kuvendi i ri i Kosovës do të përbëhet nga 13 parti politike. PDK-ja ka arritur të siguroj 19 ulëse në Kuvend, LDK-ja 15 dhe AAK-ja 8. Ndërsa pjesa tjetër e partive janë pakicat të cilat hyjnë në kuadër të 20 ulëseve të rezervuara. Lista Serbe ka arritur të marrë vota të mjaftueshme për 10 ulëset e rezervuara, ndërsa partitë nga komunitetet e tjera kanë një deri në dy deputet. Pas certifikimit të rezultatit zgjedhor, brenda afatit prej 30 ditësh duhet thirrur seanca për konstituimin e Kuvendit dhe më pas partia më e madhe në vend ia propozon kuvendit Qeverinë e re

Top Channel/ Gjykatë speciale për konfiskimet/ Kritika për projektin e fundit të qeverisë së Kurtit
15/04 20:00
Top Channel/ Ligj për sekuestrim të pasurive, çfarë parashikon vendimi i qeverisë së Kurtit
15/04 12:42
Top Channel/ 6 vjet tre drejtorë, Kosovë caktohet kreu i ri i Agjensisë së Inteligjencës
15/04 12:17
Top Channel/ Vaksinim nëpër azilet e Kosovës/ Vijon vaksinimi edhe për mjekët dhe infermierët
14/04 19:54
Top Channel/ Kosovë, Kurti tregon si do të bëhet konfiskimi i pasurive
14/04 18:19
Top Channel/ Takimi për Kosovën në OKB, “shpërthen” keq përfaqesuesi rus
14/04 11:59
Xhamitë e hapura për Ramazan/ Bashkësia Islame: Të respektohen masat
13/04 19:52
Top News – Kurti fushatë në Shqipëri/ Rrebesh kritikash dhe paralajmërime në ‘shtëpi’
13/04 12:05
Top Channel/ Kurti, kritika të ashpra për ndërhyrje në zgjedhjet e Shqipërisë
13/04 12:04
30 mijë pushues në Shqipëri/ Debate në Kosovë për masat kufizuese ndaj covid
12/04 19:41
Top News – Në prag të muajit të shenjtë/ Myftiu i Kosovës-të respektohen masat anti covid
12/04 17:19
Ekspertët të bindur/ Kurti s`do ketë mundësi lëvizjeje, do t`i bëhet presion për dialogun
12/04 17:07
Kosovë, myftiu Tërnava apel besimtarëve/ Vaksinat nuk e prishin agjërimin!
12/04 15:20
Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55
Top News – Rriten kufizimet ndaj Covid/ 13.000 qytetarë të kosovës, drejt shqipërisë
10/04 16:46
Top News – Vizitoi Kosovën në 2013/ DMX duke kërcyer valla shqiptare, nuk duhet humbur
10/04 01:14
Në Shqipëri për pushime/ Masat shtrënguese në Kosovë, ndikojmë mbi prenotimet
09/04 19:54
Top News – 22 vite nga beteja e Koshares/ Osmani, Konjufca dhe Kurti bëjnë homazhe
09/04 16:21
S’ka pengesa në kufi: Mes Shqipërisë e Kosovës mund të udhëtohet pa kufizime
09/04 15:43
Top News – Hartuesi i kushtetutës/ Arsim Bajrami-politikanët, shkelësit më të mëdhenj
09/04 14:04