“Ka flamurin shqiptar”/ Konsorciumi “Mabco Construction” fiton garën për aeroportin e Vlorës
05/03/2021 13:02

Bashkim i kompanive kosovare, njëra e Behgjet Pacollit dhe tjetra firma turke që po ndërton spitalin e Fierit Në një konferencë për shtyp ministrja e Energjitikës Belinda Balluku bëri me dije kompaninë fituese për Aeroportin e Vlorës. Ajo është një bashkim i kompanive të regjistruara në Zvicër, Mabco Construction (Mabetex Group) (50%); YDA – Group (48%); 2A Group SH.PK (2%), ku vlera e investimit është 103.966.030 Euro. Kompanitë e lartë përmendura janë dy kosovare , ku Mabetex është në pronësi të biznesmenit dhe politikanit nga Kosova Behgjet Pacolli, ndërsa YDA është kompania që po ndërton spitalin e Fierit ndërsa, 2A group është një tjetër kompani nga Kosova. Ndërkohë kryeministri Rama u shpreh i kënaqur për shpalljen fitues të këtij konsorciumi: Baza e këtij konsorciumi është një kompani që ka flamurin shqiptar, që e ka Behgjet Pacolli, më vjen shumë mirë që ai po e merr këtë , se gjithmonë më ka thënë si s’mua dha mundësia të lë gjurmën time në Shqipëri të bëj diçka në Shqipëri. Deklarata Balluku: E kemi shpallur garën në 2019. dhe më pas procesi u ngri nga pandemia. Fatkeqësisht siç erdhën gjërat ngrirja zgjati me muaj, dhe proceduar u rihap vetëm në 24 nëntor 2020. Për shkak të ankimimeve nga operatorët, goditja e marrë gjatë 12 muajve, ka bërë që shumë entitete të kapnin kriteret që kishim vendosur. Kemi marrë një kohë të gjatë për të analizuar dokumentet në dispozicion, që t’i japim Vlorës një investitor të vërtetë, që fituesi të jetë kapacitet për ta ndërtuara të, kriteret janë që të përmbushet kategoria 4e më e larta e aeroportëve, me një pistë 3.2 km, sipërfaqet e terminalet etj. Kemi dizejnuar që ky të jetë shtëpia e Air Albania. Fakti që me negocimin e kontratës sa i përket aeroportit të Tiranës dhe nisja e operimeve në Kukës, tashmë më nisjen e kësaj kontrate për ta lidhur jo më vonë se 30 ditë. Më pas vijojmë më aeroportin e Sarandës , kemi nisur dhe një studim fizibiliteti në Korçë se edhe atje potenciali është i madh. Ky është një moment historik, tashmë duhet të themi fituesin, kemi pasur dy garues në 1 shkurt, dhe njëra është Alde corp, kompani e regjistruar në Londër, por nuk ka përmbushur asnjë nga kriteret, se nuk pasur eksperience as kushte finaciare. Konsorciomi Mabco Construction, me përbërjen e mabetex group, i regjistrua në Zvicër, operatoiri YDA grup, vlera 103 milionë euro, eksperienca e tyre është e madhe , e këtij konsorciumi, edhe fuqia financiare . Rama: Kjo ka qene një nga sfidat më të bukura dhe me të rëndësishme , që ta bëja Vlorën më një aeroport ndërkombëtar dhe u kthye në sfidën më të tmerrshme nga pikëpamja e pengesave që u krijuan, për arsye krejt pa lidhje me dëshirën tonë. Është historia e një aventurë të nisur vite më parë por për fat të keq në këto raste s’është e lehtë që të shpjegosh të tjerëve sepse një sfidë e tillë bëhet gati e pamundur nga rrethana objektive jashtë ndikimit të qeverisë, e kemi nisur me një përpjekje për të ndërtuar një marrë me konsorciumin e madhe, më të mëdhenj të botës, që ndërtoi dhe atë të Stambollit, patëm një proces që zgjati me muaj, te studimi financiar, një mal.

Top Channel/ Rama në kantierin e ndërtimit te “5 Maj”: Brenda një viti do jetë…
18/04 11:04
Top News – Mesazh për 40,800 dozat e vaksinave/ Soreca- BE ka kontribuar me 2.2 miliardë euro
18/04 10:52
Top News – PS dhe PD shkelin kodin zgjedhor/ KQZ-ndaloni fushatën në institucione publike
18/04 10:25
Top News – Thirrjet e Ilir Metës për zgjedhjet/ Nuk kursen as Bashën për garën pa debat
17/04 22:06
Top News – 300 mijë euro për vrasjen në Tiranë/ Flet i penduari për planin e tij të ekzekutimit
17/04 22:04
Top Channel/ Banorët e fshatit Lgjin në Mirditë rrezikojnë çdo ditë jetën
17/04 22:00
Top News – Vijnë të tjera vaksina AstraZeneca/ Rinas, edhe 40 mijë e 800 doza nga covax
17/04 21:07
Top News – Shqipëria fillon të marrë frymë/ Tre ditë rresht, pak infektime dhe viktima
17/04 20:55
Top Channel/ Veliaj dhe Manastirliu inspektojnë punimet te gjimnazi “Sami Frashëri”
17/04 20:19
Top Channel/ Mbërrijnë 40,800 doza të vaksinës AstraZeneca
17/04 20:18
Top Channel/ Dhi siriane në Shqipëri/ Ferma me kafshët e rralla që erdhën nga damasku
17/04 20:07
Top Channel/ Projekti portit Durrës/ Si do ndryshojë zona e portit aktual. Jahte, turizëm dhe hotele
17/04 20:05
Top Channel/ Vendimi i Ervin Karanxhës: Të futësh alkool në burg nuk është vepër penale
17/04 19:59
Top Channel/Hetim për mashtrim kibernetik,kompania shqiptare dyshohet për lidhje me rrjetin GalBarak
17/04 19:58
Top Channel/ 58% e të rinjve do votojnë/Studimi para zgjedhjeve, pjesa më e madhe mendojnë emigrimin
17/04 19:50
Top Channel/ Rruga e re në Spitallë/ Spahiu dhe Sako inspektojnë rrugën e re “syri i detit”
17/04 19:48
Top Channel/ Infektimet vijnë nga Greqia/Gjirokastra renditet e 3-ta për numrin e infektimeve ditore
17/04 19:47
Top News – Zgjedhjet, 8 mijë policë ‘nën armë’/ Gatishmëria e lartë nis 24 orë para votimit
17/04 17:39
Top Channel/ “Nesër vijnë çunat e Londrës”/ Të dielën fluturimi i parë në aeroportin e ri në Kukës
17/04 17:31
Top Channel/ Fushata e PS në Durrës/ Kandidatët takojnë banorët e lagjes 14 në Shkozet
17/04 17:30