Johnson në ish-Bastionin e Laburistëve, falenderon veriun
14/12/2019 19:18

Boris Johnson falenderoi zgjedhësit në Anglinë Veriore se kanë thyer traditat e votimit të gjeneratave të tëra për të mbështetur konservatorët. Duke folur në zonën e dikurshme elektorale të Toni Blerit, në Sedgefield, kryeministri britanik tha se ai e dinte se sa i vështirë kish qenë një vendim i tillë. Johnson fitoi me 80 deputetë më shumë në dhomën e komuneve, që është edhe fitorja më e madhe e partisë së tij në 30 vite, duke lënë mënjanë laburistët edhe në bastionet tradicionale të tyre. Në kontrast, laburistët shënuan rezultatin më të keq në zgjedhje që nga 1930. Aktivistët thërrisnin “Boris, Boris”, kur Johnson mbërriti në kontenë Durham, ku fitoi partia konservatore të enjten për të parën herë në 84 vite. Kryeministri tha se ai donte të falenderonte zgjedhësit e këtyre zonave në Anglinë verilindore që i kishin dhënë besimin konservatorëve. Ata sipas tij, kanë ndryshuar panoramën politike dhe kanë ndryshuar po ashtu partinë konservatore. Në anën tjetër, Jeremy Corbyn, lideri i laburistëve, tha se kishte bërë gjithçka që mundej për ta kthyer partinë në pushtet, por do të jepte dorëheqjen tani në fillim të vitit të ardhshëm, pasi një pasues të zgjidhej nga partia. Ai tha se zgjedhjet e përgjithshme ishin marrë peng nga Brexiti, çështje për të cilën Johnson bëri fushatë të egër, por figura të tjera të partisë, kanë patur qëndrime të ndryshme.

Top News – Bllokim trafiku dhe dëshpërim / Kaos në kufijtë e Rusisë, të gjithë ikin nga lufta
24/09 18:27
Top News – Ishulli ‘bebe’ shfaqet në Paqësor / NASA: Nuk do të jetojë edhe shumë gjatë!
24/09 16:18
Top Channel/BE jep alarmin: “Putin s`po luan bllofin për armët bërthamore”!
24/09 16:11
Top News – NASA do të bombardojë asteroidin / Mbrojtja planetare, testi i madh të hënën
24/09 16:08
Top News – Shtohen blerjet e shtëpive në botën virtuale / Metavers, dimensioni i ri ku gjen gjithçka
24/09 15:50
Top Channel/Ukraina “dëbon” Iranin, Zelensky: Ushtria ruse po përdor kundër nesh dronë iranianë!
24/09 15:40
Top Channel/ Italia, sot heshtje zgjedhore-Thirrja e fundit: Mos votoni ekstremin e djathtë!
24/09 15:10
Top News – Kanye West ‘flet’ sërish me Zotin! Kurë për kancerin dhe ajër të pastër
24/09 14:38
Top News – ‘Zemra ime është me ju’ / Angelina Jolie viziton Pakistanin pas përmbytjeve
24/09 14:36
Top Channel/ Nju Jorku s`ka më vend për emigrantët: “Do i mbajmë në tenda”!
24/09 14:24
Top News – Votim nën tytat e armëve / Grupe të armatosura derë më derë, dy ditë referendum
24/09 13:59
Top News – 35 viktima në tetë ditë protesta /’Shpërthen’ zemërimi në Iran pas vdekjes së 22 vjeçares
24/09 13:58
Top News – Dentistja i jep mjekimin e gabuar! 4 -vjeçarja dëmshpërblehet me 95 milionë dollar
24/09 13:44
Top News – Micotaqis ka një mesazh për turqit / ’Ne nuk jemi armiku!’ Kryeministri grek në OKB
24/09 13:07
Top News – Populizmi po ringrihet në Evropë/ Kushtet perfekte…të gjithë sytë drejt Italisë
24/09 13:05
Top News – Stuhia ‘historike’ drejt Kanadasë/ Uragani Fiona, një javë shkatërrim pas tij
24/09 12:51
Top News – Putin nuk po luan ‘blofin’/ Kërcënimi me armë bërthamore, BE: Moment i vështirë
24/09 12:50
Top News – Gjermania kërkon partnerë të rinj/ Scholz hedh sytë nga Gjiri për krizën energjetike
24/09 12:34
Top News – Lufta bërthamore, kërcënim apo rrezik real/ A do të kalojë Putin nga fjalët te veprat?
24/09 12:32
Top News – Lufta bërthamore! SHBA e sigurt, Evropa jo/ Kush vendos për të shtypur ‘butonin e kuq’?
24/09 12:30