Italianët zgjedhin Shqipërinë! “Taksat dhe kostot e shërbimit më të ulëta”
04/11/2019 19:41

U largua 23 vjeç nga qyteza e Lacuida-s e Italisë për të kryer studimet e larta në universitetin italian në Shqipëri. Pas marrjes së diplomës si dentist, partnerja e tij shqiptare ishte arsyeja që e shtyu të mos kthehej në vendlindje. Ndërkohë nisi të mësonte gjuhën shqipe në Fakultetin e Histori Filologjisë, në mënyrë që Urdhri i Stomatologut t’i jepte të drejtën e ushtrimit të profesionit në vendin tonë. E sot, Leonardo Ricci numëron 10 vite të jetës në Tiranë. Mundësitë për biznes në Shqipëri, në një vend që është ende në zhvillim, sipas 33-vjeçarit janë të shumta. Ndaj, ai ka zgjedhur të punojë këtu në klinikën e tij dentare. “Me të vërtetë 100 herë më mirë këtu në Shqipëri se ka më shumë punë dhe çmimet janë më të përballueshme ndërsa në Itali është vështirë për shkak të taksave të larta. Një gjë që tregon se do rrijë këtu është kontrata që e kam për 20 vite”, u shpreh stomatologu Leonardo Ricci. Po për ata shqiptarë që zgjedhin të largohen? “Nuk e kuptoj, nuk e kuptoj fare. Se më mirë këtu, domethënë këtu mjafton të kesh dëshirë për të punuar”, shprehet Ricci. Leonardo është përshtatur këtu, me 90% të shqiptarëve që flasin italisht, që shohin Rai-n apo Mediasetin, me lehtësinë për të hapur biznes… Si dhe të ardhurat për të, janë shumë më të larta se shpenzimet. “Kualiteti i jetës është më i lartë këtu … se për shembull të jepet mundësia për të darkuar 2-3 herë në javë. Ndërsa në Itali një birrë, pizza dhe patate të skuqura të shkon 30 euro , ndërsa këtu jo më shumë se 12-13 euro. Këtu gjen shtëpi 80 m2 400 euro me qira në bllok, ndërsa në Romë, në periferi jo në qendër vështirë të gjesh 500 euro…”

Top News- Tabaku publikon shifrat për korrupsionin: Krijohet e promovohet nga qeveria e oligarkët
29/06 14:33
Top News-Tjetërsimi i pronave në Lezhë/Arrestohet një tjetër funksionar publik
29/06 14:16
Top News-18 muaj pa makina!/Rrugorët e Tiranës pezullojnë 21 leje drejtimi
29/06 14:16
Top News-Përplasi çiftin dhe foshjen me makinë/Gjykata e Tiranës liron nga burgu autorin e ngjarjes
29/06 14:15
Top News – Nafta ulet me 6 lekë për liter/Benzina dhe gazi mbeten në nivel konstant
29/06 14:15
Top Channel/ Durrës, gjendet i pajetë 80-vjeçari në breg të detit
29/06 13:23
Top News-Thahen tokat nga mungesa e ujit vaditës/Fermerët e fshatit Sektor-Seman ngrihen në protestë
29/06 13:22
Top News- Gjithçka në shërbim të protestës!/ PD ‘shndërron’ selinë në foltore për qytetarët
29/06 13:08
Top News – Momente tmerri! Kamerat e sigurisë tregojnë bombardimin e qendrës tregtare
29/06 13:08
Top Channel/Harta territoriale/Deputetët do nisin me dëgjimin e kryebashkiakëve dhe minoritetit grek
29/06 13:02
Top Channel/ Tritol makinës së zyrtares, policia gjeti 50 gram eksploziv. Ende asnjë pistë dyshimi
29/06 12:58
Top News – Lisiçansku nën rrethim! / Qyteti i fundit në duar ukrainas: Situata shumë e rëndë
29/06 12:58
Top News-Dy të arrestuarit, ‘një rrugë e dy punë’/Shisnin qumësht dhe vidhnin naftën e kompanisë
29/06 12:56
Top News-Rama i hedh dorën në qafë Biden/Kryeministri ‘habit’ presidentin amerikan
29/06 12:51
Top Channel/ Në anë të Vjosës dhe pa ujë/ Protesta e fermerëve në Fier, po thahen të mbjellat
29/06 12:50
Top Channel/ Protestë në Porto Romano/ Banorët kërkojnë largimin e fabrikës së gazit që mori zjarr
29/06 12:49
Top News-Rrezik nga një Gërdec i dytë…!/Banorët e Porto Romano ngrihen sërish në protestë
29/06 12:41
Top Channel/ Parqet teknologjike, projekti i qeverisë diskutohet në Kuvend
29/06 12:25
Top News – Emrat e të zgjedhurve të PS dhe PD/Reforma territoriale dhe shembulli që vjen nga rajoni
29/06 12:19
Top News – Rama takon presidentin Joe Biden/ Samiti i NATO dhe koncepti i ri strategjik për Ukrainën
29/06 12:05