Ish-ministrat e Jashtëm, letër krerëve të BE: Kjo është një shenjë paralajmëruese për trazira
09/11/2019 18:48

10 ish ministra te jashtëm të vendeve europiane i kanë dërguar një letër të hapur Brukselit, ku i kërkojnë të paraqesë instrumenta të reja në samitin e Zagrebit, të cilat të konsolidojnë rrugën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në BE. Letra është botuar në gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, “Euractiv” dhe në disa media të rajonit. “Vatrat e trazirave dhe tensionet që rrethojnë Bashkimin Europian, vazhdojnë”, thuhet aty, ndërsa në jug të tij, po formohet një hark paqëndrueshmërie politike të cilin nuk duhet ta lejojmë të zgjerohet. “Stabiliteti, demokracia dhe prosperiteti në Europën Juglindore lidhen drejtpërdrejt me forcimin e projektit europian dhe përfundimin e ribashkimit të kontinentit tonë me pranimin e vendeve të rajonit, një proces ky që nisi 30 vjet më parë. Kundërshtimi këmbëngulës ndaj çeljes së bisedimeve të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, me gjithë rekomandimin e Komisionit Europian dhe vullnetin e pjesës më të madhe të vendeve anëtare të BE-së e të Parlamentit Europian, e ka dobësuar ndikimin e mbetur të bllokut në pragun e vet, duke vënë në rrezik aftësinë e tij për të farkëtuar zhvillime strategjike e stabilitet në Europën Juglindore”, shkruhet në letër. “Procesi i pranimit të Ballkanit Perëndimor në BE duhet të jetë një politikë e përgjegjshme dhe jo të konsiderohet si barrë”, theksohet më tej. Ish ministrat i bëjnë thirrje BE-së të kapërcejë ndasitë e brendshme duke i kujtuar se procesi i anëtarësimit do të zgjasë për shumë vjet, kohë që duhet të jetë e mjaftueshme sipas tyre, për ta pajtuar nevojën e integrimit të mëtejshëm te bllokut me atë të mbajtjes gjallë të perspektivës europiane për vendet e Ballkanit Perëndimor. Letra e firmosur mes të tjerash nga ish ministri I jashtëm shqiptar Dirmit Bushati, ai gjerman Sigmar Gabriel e ish shefi I diplomacise greke, Kostas Kotzias, mbyllet me thirrjen që çelja e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e veriut, të konsiderohet e domosdoshme dhe për të, liderët të bien dakort në samitin e ardhëm të BE-së.

Top News – Sherr për një kg kokainë/ Kapen Shqiptarë dhe Senegalezë
14/07 20:17
Greqia: Sanksione Turqisë/ Reagimi ndaj kthimit të Shën Sofisë në xhami
14/07 19:52
Top News – Kërcënimi i Bundestagut/ Tërhiquni ose bllokojmë negociatat
14/07 17:52
Top News – Dita e Bastijës kthehet në nderim për ushtarakët dhe heronjtë e Covid 19!
14/07 15:47
Top News – U hoq karantina/ Londër, hapen sallonet e thonjve: Pa koment
14/07 14:14
Top News – Japoni, park argëtimi/ Si të bërtasësh brenda maskës: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Mumja e vjetër/ Lidhet me personazhin Tintin: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Palais Garnier/ Hapet me koncert për mjekët: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Alergjike ndaj arrave, nusja vdes nga shoku anafilaktik ditën e dasmës!
14/07 14:01
Top News – Liqeni kthen trupin, aktorja e njohur vdiq për të shpëtuar të birin
14/07 12:23
Top News – Roth: Ballkani Perëndimor në qendër të angazhimit gjerman
14/07 12:13
Top News – Covid prek trurin/ Dëme edhe tek të sëmurët lehtë
14/07 12:01
Top News – Franca miraton rritjen e pagave për punëtorët shëndetësorë
14/07 11:36
Top News – Trump: Marrëdhëniet me Fauçin “shumë të mira”, por …
14/07 11:35
Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34