Inflacioni nis të rritet/ Janë shtuar blerjet për ushqime dhe mobilim
08/03/2021 15:29

Inflacioni ka shfaqur shenja përmirësimi gjatë shkurtit, pas rënie së thellë që shënoi në janar duke zbritur në 0.4%. Sipas të dhënave të Instat muajin e kaluar inflacioni arriti në 1.1%, por me gjithë rritjen mbetet sërish në nivele shqetësuese. Rritjen më të madhe të çmimeve e kanë pësuar produktet ushqimore dhe pijet joalkoolike me rreth 3.2%, ku duket se janë përqendruar tashmë edhe shpenzimet e shqiptarëve. Përveç ushqimeve, duket se qytetarët kanë orientuar blerjet edhe te mobilet dhe pajisjet për shtëpinë, pasi ky grup shënoi një rritje prej 2.2%. Nga ana tjetër, shqiptarët po shpenzojnë gjithnjë e më pak për veshje e këpucë pasi edhe gjatë shkurtit çmimet e tyre pësuan rënie, teksa më e madhe kjo rënie me rreth 3.9% ishte te transporti që vijon të jetë një ndër sektorët më të goditur nga kriza. Për ekspertin e ekonomisë Klodian Muço kjo ecuri e dobët e inflacionit tregon për një tkurrje konsumi, që vjen nga mungesa e të ardhurave dhe pasiguritë e krizës. “Përderisa nuk kemi një ndryshim, një rritje të çmimeve të këtyre produkteve, nënkupton se kërkesa vijon të jetë anemike. Vazhdojmë të kemi një rritje të dobët të konsumit dhe ekonomia nuk është në nivelet e pritshme. Pandemia ndryshoi edhe sjelljen e konsumatorit, duke i orientuar si ashtu si në 2020 drejt produkteve primare si ushqimet apo produktet farmaceutike. Kjo lidhet me faktin se ose të ardhurat janë të reduktuara ose shqiptarët vazhdojnë të jenë të pasigurt për të ardhmen dhe ndaj nuk po shpenzojnë”, Klodian Muço, ekspert për ekonominë. Ndihma ndaj bizneseve dhe individëve të prekur më shumë nga kriza shton Muço do të ndihmonte në rigjallërimin e konsumit. “Sugjeroj mbështetjen e konsumit dhe bizneseve të vogla. Një ndihmë për bizneset përmes kredive apo garancisë për të gjithë ata që kanë nevojë të shtojnë punësimin apo të investojnë.” Klodian Muço, ekspert për ekonominë Sipas ekspertit Muço, përtej pritshmërive për një përmirësim të situatës, inflacioni pritet të qëndrojë në nivele anemike përgjatë gjithë këtij viti, duke bërë gjithnjë e më të vështirë arritjen e objektivit të bankës qendrore për një normë në 3%.

Top News – Rritet niveli i inflacionit/ Arsyet që sollën gjallërim ekonomik
10/05 19:52
Top Channel/ Ndërtimi, shitje rekord/ “Situatë shumë optimistë. Jemi më mirë edhe se viti 2019”
05/05 19:52
Top Channel/ Shqiptarët shtojnë kursimet/ Depozitat në banka shkojnë në 9.12 miliardë dollarë
30/04 15:27
Top Channel/ Deklaroni të ardhurat/ Nesër është afati i fundit për 100 mijë persona
29/04 19:48
Top Channel/ Të ardhurat, tremujori i parë, 35.6 milionë euro më shumë se e njëjta periudhë e 2020
15/04 20:01
Top Channel/ A mund të anulohet fiskalizimi? Premtimi i PD: Ekspertët e shikojnë si problematik
14/04 20:01
A mund të anulohen koncesionet? Ekspertët analizojnë premtimin e opozitës: Nuk mund të realizohet
13/04 20:01
Shpresë tek vaksinimi/ Tregu ka nevojë të qetësohet, vaksina i jep optimizëm konsumatorëve
09/04 19:47
Top News – FMN, dritë jeshile për Shqipërinë/ Pas goditjes nga pandemia, rritje ekonomike
07/04 12:11
Optimizmi i biznesit u rrit/ Të dhënat e Bankës së Shqipërisë për tremujorin e parë të vitit 2021
06/04 15:16
Ekspertët shpjegojnë se pse Shqipëria pati një rënie më të vogël ekonomike
03/04 19:44
Top News – Parashikimi i Bankës Botërore/ Situata buxhetore e Shqipërisë do përkeqësohet
31/03 21:21
Ekonomia u tkurr 3.3%/ INSTAT tregon recesion më të ulët se parashikuan institucionet ndërkombëtare
31/03 19:50
‘Suezi” ndikon dhe në Shqipëri/ Do ketë vonesa të mbërritjes së mallrave nga Kina
26/03 15:23
Ulen eksportet/ Trendi rënës në shkurt reflekton presionin e pandemisë
18/03 12:26
Analiza programit të PS për taksat/Ekspertët: Tatimi progresiv jo vetëm mbi pagat, por çdo të ardhur
17/03 19:40
Projektet e rindërtimit/ Rama inspekton punimet në Thumanë, Laç dhe në Krujë
15/03 15:30
Pandemia la 43.400 persona të papunë/ Në Shqipëri, 165 mijë persona janë regjistruar si të papunë
13/03 19:43
Rritet papunësia, shkon në 11.8%/ Rreth 43.400 të papunë nga pandemia
13/03 12:51
Top News – Fondi Monetar për Shqipërinë/ Dy kushtet që ndikojnë në rritjen ekonomike
10/03 20:14