Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01/2021 12:25

Dëbora krijon probleme në rrugë, temperaturat arrijnë –18 gradë celsius. Greqia është goditur në orët e fundit nga një valë e motit te acartë e quajtur “Leandros” e cila ka sjellë në fillim reshje bore në të gjithë Greqinë kontinentale dhe disa ishuj, e më pas temperatura te acarta. Reshjet e borës gjatë gjithë ditës se shtunë kanë sjellë probleme të shumta me transportin prej zonave periferike te Athinës, në Greqinë qendrore e sidomos në gjithë Greqinë e veriut. Në shumë rrugë nacionale lëvizja e automjeteve kryhet vetëm me ndihmën e zinxhirëve ,ndërsa policia rrugore ka ndaluar qarkullimin e mjeteve të tonazhit te rënde. Prej orëve te mbrëmjes të së shtunës reshjet e borës u pasuan nga temperatura tepër të ulëta deri ns -17 gradë ,ndërsa në disa zona të Greqisë veriore si Klisura e Kosturit, liqeni i verdhe i Kozanit, apo edhe qendra sportive dimërore Kaimakcalan pranë Edesës, termometri shënoi mbi 18 gradë celcius nën zero. Edhe pranë qytetit te Selanikut disa rrugë nacionale janë ende të mbyllura pasi bora ka ngrirë dhe po bëhen përpjekje për hapjen e tyre. Autoritet lokale kanë vendosur që në disa prej këtyre bashkive apo komunave, shkollat fillore qe u hapen vetem nje jave me pare për shkak te pandemisë te mbeten te mbyllura. Prej motit te keq disa dhjetra fshatra në Greqinë e veriut nuk kanë pasur energji elektrike. Sipas meteorologëve temperaturat e ulëta dhe moti i acartë do të vazhdojnë edhe për të paktën 24 orë të tjera.

Top News – Vuçiç takon Lajçak: Serbia e gatshme për dialog me Kosovën
04/03 00:40
Top News – Maqedoni e Veriut/ Zoran Zaev merr votëbesimin nga kuvendi
03/03 20:07
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Greqia në alarm nga infektimet/ Nga 2359 të infektuar, 1159 janë në Athinë. Mbi 300 në Selanik
02/03 22:34
Top News – Bosnje Hercegovina në vështirësi/ Serbia i dhuron 10 mijë doza vaksine anti covid
02/03 22:10
Top News – Mesazhe të forta nga Lezha/ Kurti, ` bashkim kombëtar çlirohuni nga kriza`
02/03 16:33
Top News – Marrëveshja Kosovë-Serbi/Lajçak, brenda mandatit të qeverisë Kurti2
02/03 12:27
Top News – 2 shqiptarët e kokainës në Greqi/ Arrestohet pas disa muajve hetime e përgjime
01/03 21:32
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Turqia i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen gjigande detare në Egje
27/02 16:50
Top News – Shqiptari që i shpëtoi atentatit/ Greqi, lëvizte me monopatinë dhe jelek antiplumb
27/02 12:26
Greqi, Ndryshon kodi penal/ Ashpërsohen ligjet për abuzimet seksuale
26/02 10:14
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Vuçiç `në prag dëshpërimi`/ Presion për njohjen e Kosovës, SHBA e thotë hapur
23/02 22:10
Top News – Sulmi ndaj djalit të Rashiç/ Zyrtari serb, ishte i organizuar politikisht
23/02 20:26
Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02 18:38
Top News – Kundër regjistrimit të popullsisë/ Opozita Maqedonase, avantazhon shqiptarët
21/02 15:35
Top News – Kurti, tone të reja në Bruksel/ BE pret kompromis dhe pragmatizëm
19/02 12:32
Top News – Librat shkollorë me fyerje për shqiptarët/ Maqedoni, do të tërhiqen nga procesi mësimor
19/02 01:36
Top News – 30 mijë vaksina dhuratë nga Kina/ Mali i Zi, përgatitet të nisë fushatën e imunizimit
18/02 21:59