Gratë e ISIS po vrasin fëmijët në kampin ku është Alvin!
26/10/2019 12:47

Raportet në mediat britanike për gjendjen në kampin e Al- Hawlit, ku ndodhet dhe 11-vjeçari shqiptar Alvin Berisha, janë tmerruese. “The Sun” shkruan se më tërheqjen e kurdëve dhe marrjen e tij nën kontroll nga ISIS-i, atje po masakrohen foshnje e rojet po digjen me benzinë. Anëtarët femra të të ashtëquajturës “policia e moralit” e shtetit islamik, Al-Hisbah, janë lëshuar në një fushatë terrori brenda kampit sirian duke zbatuar ligjet radikale të grupit terrorist mbi popullatën, thotë gazeta prestigjoze. Më shumë se 10 mijë banorë të këtij kampi janë të huaj, përfshirë dhe 30 fëmijë dhe gra shqiptare. Al-Hisbah thuhet të ketë urdhëruar sulme kundër rojeve, ka djegur tenda, e ka futur kontrabandë armë ndërsa grupi i dhunshëm zotohet të rifillojë Xhihadin. Numri i luftëtarëve të tij të larguar prej andej është rritur ndjeshëm, ndërsa ata që janë kapur sërish, e kanë pranuar se donin të bashkoheshin me militantët islamikë të mbështetur nga Turqia, pretendon “The Sun”. Ndërkohë, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Mark Esper ka konfirmuar raportimet e mëhershme se forca të reja amerikane do të dërgohen në lindje të Sirisë për të mbrojtur fushat e naftës nga ISIS-i, duke theksuar në Siri do të dërgohen edhe automjete të blinduara dhe ndoshta edhe tanke. Komentet e Esper tregojnë se disa qindra trupa do të dërgohen në rajon, një mision ky i cili do të realizohet pavarësisht faktit se rreth 1 mijë ushtarë amerikane u tërhoqën nga zona në afërsi të kufirit me Turqinë, ku forcat ruse dhe turke po kryejnë tani patrullime të përbashkëta.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57