Fiat dhe Peugeot drejt shkrirjes në një kompani
31/10/2019 19:01

Fiat Chrysler do të bashkohet me pronarin e Vauxhallit, PSA për të krijuar kompaninë e katërt më të madhe të automobilëve në botë. Dy palët thonë se ende nuk i kanë diskutuar të gjithë detajet, megjithatë bashkimi i tyre 50 me 50, pritet të garantojë kursime të konsiderueshme përsa i takon kostos. Kjo ka ngjallur shqetësime tek Vauxhall, i cili punëson gati 3,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar e që mund të jetë i cënueshëm nga çdo ristrukturim. Sindikatat kërkuan bisedime me PSA-në që ka në zotërim Peugeot-në dhe Citroenin. Fiat Chrysler, biznesi italo-amerikan që gjendet pas pas Jeep-it, Alfa Romeo-s dhe Maseratit, e synon prej vitesh një bashkim të rëndësishem pasi ka bindjen se konsolidimi në industrinë globale është i nevojshëm për të ulur kostot dhe tejkalimin e kapaciteteve, si dhe për të financuar investimin tek automjetet elektrike. Një shkrirje Fiat Chrysler me PSA llogaritet të ketë një vlerë tregu prej rreth 50 miliardë dollarësh. Kompanitë thonë se nuk kanë plane për të mbyllur fabrika, megjithatë sindikatat në Mbretërinë e Bashkuar janë të shqetësuara. Disa ekspertë mendojnë se qeveria italiane do të jetë e prirur t`i ruajë fabrikat e Fiatit, dhe ekzekutivi francez, që është pjesërisht pronar I PSA-së, ka gjithashtu interes që të mbrojë të vetat.

Top News – BE ultimatum Rusisë/ Borrell-Stop sulmeve kibernetike ndaj zyrtarëve tanë
24/09 18:39
Top News – Deklarata e ‘çuditshme’ nga Google, truri lidhet me internetin në 2030
24/09 18:00
Top News – Paqartësi para zgjedhjeve / Milionerët gjermanë i cojnë paratë në Zvicër
24/09 16:43
Top News – ‘Shuplakë’ për Apple / BE vendos për karikuesin universal të telefonëve
24/09 16:41
Top Channel/ Te ngrish në pragun e BE, emigrantët shuhen nga i ftohti në kufi!
24/09 16:29
Top News – Australia po fuqizohet… / Alarmohet Kina: Po afrohet me Amerikën!
24/09 16:15
Top News – Kryeqyteti botëror i rrufeve / Mijëra fleshe në një natë, rekord botëror Guinness
24/09 16:13
Top News – Shtëpia më me fat në botë / E vetme mes llavës që shkatërroi mijëra ndërtesa
24/09 16:12
Top Channel/ Vulin: “Nuk negociojmë me armë të drejtuar në ballë, do mbrojmë njerëzit tanë”!
24/09 15:48
Top Channel/ Dalin pamjet “horror”, dhoma ku u vra 20 vjecarja në Greqi!
24/09 15:20
Top Channel/ Kreu taleban me një sy e një këmbë: “Do rikthejmë ekzekutimet dhe prerjen e duarve”!
24/09 15:19
Top News-Temperatura deri në -20 gradë/Ndodh përsëri, humbin jetën 5 alpinistë në Rusi
24/09 15:18
Top News-Tjetër risi tek Apple /Ja sa është jetëgjatësia e baterisë së Iphone 13
24/09 15:16
Top Channel/ Motra e diktatorit ‘vë veton”: Koreja Veriore, mund të hapet për bisedime!
24/09 14:28
Top News-Heq thuajse të gjitha kufizimet/Kryeministri portugez- Do hyjmë në një fazë të re
24/09 14:26
Top News-SHBA miraton vaksinat përforcuese/Doza do jepet gjashtë muaj pas vaksinimit të plotë
24/09 14:25
Top Channel/ “Në Ballkan, do ketë destabilizim”, Gjukanoviç paralajmëron nga Asambleja e OKB-së!
24/09 13:47
Top News – Pemët që i rezistojnë zjarreve / Shpëtojnë Sekuojat gjigande në Kaliforni
24/09 13:14
Top News – Shpëtim nga kthetrat e vdekjes / Alpinistët bllokohen në majën më të lartë në Evropë
24/09 13:11
Top News – Shpërthen një tjetër vullkan / Hi dhe llavë përvëluese nga krateri
24/09 13:10