Erdogan: Luftëtarët kurdë vazhdojnë të mbeten në kufi
05/11/2019 18:42

Presidenti turk, Tayip Erdogan deklaroi se forcat paraushtarake kurde YPG nuk janë tërhequr nga disa zona kufitare, pavarësisht ujdisë. Turqia arriti dy marrëveshje të veçanta me Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë për largimin e milicive kurde nga e ashtëquajtura “ zonë e sigurtë“ që planifikon të krijojë në rajon. Në këmbim, Ankaraja ra dakort t`i jepte fund offensives. Por tani Erdogan thotë se trupat turke janë sulmuar nga këta elemente që vazhdojnë sipas tij të veprojnë në zonë. Turqia, tha ai, “nuk do të mbetet spektatore e këtyre sulmeve”. “Këto zona nuk janë pastruar nga terroristët. Ata nuk janë larguar as nga Tel Rifaat e as nga Manbij” ka thënë kreu i shtetit turk, duke iu referuar dy qyteteve në kufirin perëndimor. Por ai bëri më tej dhe një pohim befasues: sipas Erdoganit, forca amerikane janë ende duke zhvilluar patrullime të përbashkëta me YPG-të në rripin prej 30 kilometrash brenda kufirit, ku milicët kurdë supozohet të ishin tërhequr. “ Si i shpjegon Amerika patrullimet me organizata terroriste në këtë rajon, edhe pse ishte marrë vendimi që të tërhiqeshin? Nuk ishte kjo marrëveshja jonë”, tha i zemëruar presidenti turk. Një sondazh opinioni I realizuar së fundi tregoi se mbështetja e turqve për Erdoganin u rrit me 3,7 përqind muajin e kaluar, kur Ankaraja nisi inkursionin në Siri.

Top Channel/Cilësia e ajrit, shqetësim në Ballkanin Perëndimor: Rriten vdekjet e parakohshme!
01/07 15:25
Top News – Boris Johnson i zhveshur…! / Putin përgjigjet i zemëruar: Do të dukej i shpifur
01/07 15:08
Top Channel/ Çekia “kthen pllakën”, presidenca e BE: Në fokus, negociatat me Shqipërinë dhe Kosova!
01/07 15:03
Top Channel/ Përvëlohet Europa: “Thyhen të gjithë rekordet e temperaturave, edhe në veri”!
01/07 14:32
Top Channel/ ”Na ngulët thikën pas shpine”, kurdët kundër Finlandës e Suedisë!
01/07 14:30
Top Channel/Johnsoni preku Putinin tek pika e dobët, tërbohet shefi i Kremlini- gati perplasja!
01/07 14:28
Top News-Tërheqja e rusëve nga Ishulli i Gjarprit/007-at britanikë:S’ishte xhest i vullnetit të mirë
01/07 14:14
Top Channel/ Greqia përgatitet “për luftë”, kërkon të blejë avionë F-35 nga SHBA-ja!
01/07 14:04
Top News – Covidin na e sollën ‘alienët’…! / Teoria e Kim Jong un: Erdhën nga kufiri koreanojugor
01/07 14:01
Top News -Ukraina, perspektivë të qartë evropiane/Von Der Leyen: Ndahuni nga ‘kthetrat’ e oligarkëve
01/07 13:58
Top News – Tanket e Putinit në Tallin…! / A do të mundet NATO të mbrojë Evropën?
01/07 13:28
Top News – Rusia dhe Kina kundër NATO-s / Aleanca ngriti alarmin: Kërcënim direkt, sfidë serioze
01/07 12:39
Top News – Rusia bombardon Odesën / ’Shi raketash’ të erës sovjetike, 18 civilë të vrarë
01/07 12:34
Top News – ‘Një vend, dy sisteme’ / Presidenti kinez në Hong Kong: Nuk ndryshon qeverisja
01/07 12:25
Top Channel/”Gjak dhe hekur”, Rusia sulmon Odesën- dhjetëra të vrarë e të plagosur
01/07 12:06
Top Channel/Jo kaq shpejt, Von der Leyen: Ukraina në BE, por kujdes korrupsionin e oligarkët!
01/07 12:05
Top Channel/Çekia merr presidencën e BE-së, Kovaçevski: Po shqyrtojmë propozimin francez!
01/07 12:02
Top Channel/ Qeveria e Abazoviç në rrezik. Marrëveshja me kishën ortodokse serbe e fut në telashe
30/06 23:04
Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40