Elbasan, Uji hyn në banesa/ Probleme nga reshjet gjatë natës
25/01/2021 15:13

Problematika nga moti i keq ka pasur edhe në Qarkun e elbasanit. Intensiteti i reshjeve ka qenë i mesëm edhe i lartë, kryesisht në Bashkinë e Elbasanit niveli i lumit shkumbin por dhe ai i përrenjve i Zaranikës dhe i Mandazeres të cilët përshkojnë të dyja anët e Elbasanit, kanë qenë në maksimumin e tyre. Aksi rrugor nacional Elbasan -Librazhd është bllokuar për 40 minuta gjatë natës për shkak të rënies së gurëve pranë vendit të quajtur kthesat e Murrashit. është i bllokuar aksi rrugor Papërr -Pajun për shkak se prurjet e përroit kanë shembur një pjesë të rrugës. Në Bashkinë e Cerrikut është i bllokuar gjithashtu aksi rrugor Mollas -Frashër për shkak të rënies së një masivi dheu ku po punohet përpatrimin e tij. Ndërkohë në fshatin Gurabardh të Bashkisë së Elbasanit prurjet e mëdha të përroit të Zaranikës, kanë përmbytur tre shtëpi dhe një stallë bagëtish. është punuar gjatë gjithë natës nga Shtabet e Emergjencave Civile në Prefekturë dhe bashki, ekipet e zjarrfikseve gjithashtu për të pastruar ujin nga këto banesa. Gjithshtu disa banesa të tjera, rreth tre banesa në bashkinë e Elbasanit në qytet katet e nëndheshme janë përfshirë nga uji, ku është dashur sërish ndërhyrja e zjarrfikësve për të heq ujin nga banesat. Në fshatin Bradashesh së Bashkisë së Elbasanit është rrezikuar nga përmbytja një lagje e tërë kanë qenë Shtabet e Emergjencave ato që devijimin e ujit duke bërë të mundur shpëtimin e kësaj lagjeje nga përmbytjet. Rreth 50 ha toka bujqësore në Njësinë Administrative Gjergjan në Elbasan është përmbytu, ndërkohë që probleme me energjinë elektrike ka pasur në disa zona të bashkisë së Librazhdit.

“Brenda 15 marsit…”/ Vaksinimi në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv
25/02 14:34
Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12