Durrësi plot me mbetje dhe inerte/ Janë shpërndarë edhe në zonat turistike pranë detit
05/03/2021 15:40

Megjithëse ka një kuadër të mirë ligjor, Shqipëria edhe sot e kësaj dite, nuk I ka dhënë një zgjidhje përfundimtare menaxhimit te mbetjeve të të gjitha llojeve. Shëmbjet dhe shkatërrimet për shkak të tërmetit të 2019-tës, kanë nxjerrë edhe njëherë në pah problemim madhor që vendi ynë ka mmenaxhimin e mbetjeve inerte. Ne ndodhemi në fshatin bregdetar Hamallaj të Durrësit. Pamje të tilla ne I hasim në pothuaj të 12 qarqet e vendit. Plehra të hedhura gjithandej. Ironik është fakti që pranë tyre ndërtohen vila dhe resorte luksoze, ku ndoshta jetojnë edhe politikanë që kanë në dorë politikbërjen në mbrojtjen e mjedisit tonë. Këtu ndodhemi në zonën e quajtur Hidrovori në Hamallaj. Koshat që ishin këtu I hoqën dhe nuk e dimë ku I kanë ccuar. Gjithë kjo rezidenca këtu vijnë dhe I hedhin këtu mbeturinat. Më përpara vinin njerëzit e pushonin në hije pishash. Tani kqëtu nuk rrihet dot. Është të ikësh nga shtëpia. Mbeturinat kanë dy muaj që nuk vjen njeri t’I pastojë. Ne e dimë që janë banorët e resortit, pasi I njohim. Janë njerëz të ngritur me pushtet. T’I shikosh nga xhami I makinës I hedhin plehrat. Kazanët I kanë atje brenda resortit, por plehrat I hedhin këtu. Ne jemi bërë sin ë Afganistan këtu. Tani me ardhje e pranverës ndizet një erë. Vijnë edhe ata që mbedhin kanacce dhe I ccajnë qeset. Ne mbeturinat tona I hedhim tek ata dy koshat pak më tutje. Çfarë ndodh këtu, e di shteti.

Top Channel/ Basha në njësinë 4 në Tiranë: Padurimin për ndryshim e ndjej kudo
15/04 22:48
Top News – Vjosa Osmani dhe Albin Kurti/ Emërojnë shefin e agjencisë së zbulimit në Kosovë
15/04 22:23
Top News – ‘Jam dakord me ambasadoren Yuri Kim’/ Rama: Shitja dhe blerja e votës është mëkat!
15/04 22:15
Top Channel/ Basha në njësinë 9: Ndryshimi vjen duke larguar Edi Ramën
15/04 22:08
Top Channel/ Balla: PS ka bërë 230 mijë legalizime në Elbasan
15/04 21:55
Top News – Shitja dhe blerja e votës/ Apeli i komisionerit shtetëror të zgjedhjeve
15/04 21:20
Top News – Ballkan, shkarravitje kufijsh! 3 pikat e bashkimit mes Shqipërisë e Kosovës
15/04 20:31
Top News – Udhëtimet jashtë shtetit/ Disa shtete, rregulla të reja për shqiptarët
15/04 20:26
Top News – Bashkimi mes Kosovës e Shqipërisë! Del dokumenti, e publikojnë mediat sllovene
15/04 20:25
Top Channel/Në provim nxënësit e klasave të pesta/ 30 mijë fëmijë do të testohen të gjithë më 21 maj
15/04 20:14
Top Channel/ Covid pengon votat për tre deputetë/ 10 ditë para zgjedhjeve, 27 mijë të infektuar
15/04 20:04
Top Channel/ “Spitalla lagje model” Kryebashkiakja: Projektet tona do transformojnë qytetin
15/04 19:52
Top Channel/ SPAK, hetim listës së votuesve të PS, mbledhja e të dhënave të 910 mijë personave
15/04 19:48
Top Channel/ 123 mijë USD fushata në Facebook, shpenzimet e mëdha të PS e PD
15/04 19:45
Top Channel/ Kim: S’mbështesim parti, paralajmërojmë këdo që mohon të drejtën e votës duke e blerë
15/04 19:43
Top Channel/ Basha në njësinë 11 në Tiranë: Brenda 2 viteve mbyllim procesin e legalizimit
15/04 19:20
Top News – Bie forca e virusit, pak infektime/ Rënie e ndjeshme e shifrave, vetëm 4 viktima
15/04 19:19
Top Channel/ Rama e Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës: Me standarte europiane
15/04 19:17
Top Channel/ “Rrapush Xhaferri i veshur si dhëndër”, Rama nga Lezha: Luli kukull që kurdiset
15/04 19:10
Top Channel/ Basha në Kombinat: Entuziazmi juaj, garanci për ndryshimin. Votoni numrin 9!
15/04 19:06