Dita e burrave! Festohet në 80 vende të botës, por shqiptarët nuk e njohin
19/11/2019 19:32

Në Shqipëri nuk njihet dita e burrave, pavarësisht se festohet në 80 vende të botës që nga 1999. Dita Ndërkombëtare e Burrave promovohet jo vetëm si një ditë gjinore, por një ditë ku në fokus janë modelet pozivite të tyre si dhe largimi i stigmës lidhur me burrat në shoqërinë tonë. Një ditë kushtuar kujdesit mendor apo shëndetësor. Edhe profesorit në Akademinë e Arteve, aktorit dhe regjisorit, Genc Fuga, kërkesa jonë për intervistë si figurë burrërore e arrirë i kujtoi vlerën e kësaj dite. “Kjo është një ditë që festohet roli i burrit, por unë mendoj se sot është kufizuar shumë ky rol, ka shumë meshkuj.. por burrin e bënë fjala e dhënë, e ai që bën premtim gënjen… nuk ka më burra”, shprehet Genc Fuga. Profesori i arteve vlerëson se si rrjedhojë vëmendja është kthyer më tepër nga gruaja. Megjithatë, ai pranon se të dy gjinitë janë në korsi vrapimi që nuk u takojnë.. “Në universitet, në skenë, në ekran… po vëmendja ndaj gruas është me e madhe”… Ndërsa pohon se këtë ditë nuk do e festojë në të njëjtën mënyrë si gratë në 8 mars. “Nuk do shkoja në një strip club, apo të mblidhesha me cunat… po do përqafoja familjen…” Si dhe ka një mesazh për të gjithë shqiptarët e tjerë… “Nuk është koha jonë, por mbahuniii.”

Top News – Legalizimi i kanabisit/ Zelanda e Re `e lë pas dore`
01/10 14:43
Top New – Në ditën e të moshuarve/ Manastirliu-vaksinim për grupmoshën
01/10 14:26
Top News – OFL u kërkon pasurinë për 48 orë/ Tre vrasësit e dënuar
01/10 14:23
Top News – Arrestimet në Kosovë, sfidohet autoriteti i Speciales
01/10 14:18
Top News – Nevoja për kursime/ Shell shkurton 9 mijë vende pune
01/10 13:19
Top News – Apeli le në fuqi vendimin/ Gjyqtarja Margjeka, arrest shtëpie
01/10 13:13
Top News – ‘Tradhtarët’ në polici/ 245 denoncime në të gjitha nivelet
01/10 12:58
Dita boterore e kafes/ Festa me kafen më të mirë, “Lori Caffe”
01/10 12:57
Gjyqtarja e akuzuar për korrupsion/ Mimoza Margjeka në Apel kërkon lirimin nga akuzat
01/10 12:55
Mungesë gjaku për talasemikët/ Në Lushnje po dhurohet më pak për shkak të frikës nga Covid
01/10 12:17
Top News – Situata pas pandemisë/ Basha-të mbështeten me të prekurit
01/10 12:16
Top News – ‘Mos më telefono’!/ Vendim i ri i AKEP për celularët
01/10 11:13
Top News – Greqia me vendim të ri/ Kufizime në kufi deri në 12 tetor
01/10 11:13
Top News – Baret dhe restorantet/ Hapen edhe pishinat, ja rregullat
01/10 11:05
Top News – Veliaj nis fushatën/ Kemi një plan, të bëjmë Shqipërinë
30/09 22:00
Top News – Infermieri gënjen pacientin/ Covid, 1 mln e gjysmë çdo shërbim
30/09 21:58
Top News – Emërohet Gent Gazheli/ Ish ambasadori në krye të doganës
30/09 21:57
Top News – Lleshaj i përgjigjet PD/ ‘Qëndrat e votimit nuk preken’
30/09 21:56
Veliaj: Kemi vetëm një plan, të bëjmë Shqipërinë & Tiranën; plani i PD ringjallja e Berishës & vilat
30/09 21:44
Top News – 1000 mësues shtesë/ Mësimi në kushte pandemie
30/09 19:51