Dita e beqarëve, rekord shitjesh në “Alibaba”
11/11/2019 19:51

Dita e beqarëve e gjigantit kinez të tregtisë elektronike ka thyer rekordin në në vitin e 11 të saj. Eventi më i madh i blerjeve online në botë, ka mbledhur më shumë se 30.8 miliardë dollarë në shitje në vetëm 16 orë tregtim, duke kapërcyer rekordin e kohërave, të shënuar vitin e kaluar. Një event gala në të cilin mori pjesë edhe Taylor Swift, lancoi frenezinë 24 orëshe të shopingut. Kjo shënon ditën e parë të beqarëve të “Ali Baba” që nga tërheqje e themeluesit të tij Jack Ma. Ai u zëvendësua nga Daniel Zhang, më herët këtë vit, pasi dha dorëheqjen për tu fokusuar tek filantropia dhe edukimi. Kompania tha se shitjet arritën 1 miliardë dollarë në më pak se një minutë nga hapja e shitjeve online të ditës së beqarëve. Bazuar në ecurinë e orës së parë, zyrtarët presin që shifra të kapërcejë 32 miliardë dollarët. Festivali i blerjeve nisi në 2009, me pjesëmarrjen e vetëm 27 shitësve si një event për të rritur ndërgjegjësimin mbi vlerën e blerjeve online. Më shumë se 200 mijë marka marrin pjesë ndërkohë në eventin e këtij viti. “Alibaba” e shpiku ditën e beqarëve si një antitezë të ditës së Shën Valentinit. Ajo tani është eventi më i madh në botë i shitjeve online, me shifrat që vitin e shkuar lanë pas ato të të premtes së zezë dhe të hënës kibernetike të marra së bashku.

Top News-Sulmohet me armë qendra tregtare në Danimarkë/ Raportohet për disa viktima
03/07 21:57
Top News-E konfirmon ushtria ukrainase!/Rusia ka marrë nën kontroll qytetin lindor Lysychansk
03/07 21:21
Top News-Tragjedi në Alpet italiane/Shembet akullnaja, 6 të vdekur dhe 8 të plagosur
03/07 20:57
Top News-Të shtëna me armë zjarri në Kopenhagë/ Dhjetra persona të plagosur, në pranga një person
03/07 20:51
Top Channel/Shembja e akullnajës në Itali i merr jetën gjashtë personave,orteku dëmton tetë të tjerë
03/07 20:17
Top Channel/ NATO, kryeministrja suedeze refuzon të mohojë premtimet për ekstradime në Turqi
03/07 18:53
Top Channel/ Larg luftës, ekipi sumo i Ukrainës stërvitet për lavdinë globale në Japoni
03/07 18:50
Top Channel/ Birrë nga mjegulla, banorët në Kili zhvillojnë praktikën e veçantë
03/07 18:47
Top News- Kaos në aeroportet e gjithë Evropë/Pushimet e korrikut, në rrezik…fluturimet të vështira
03/07 16:31
Top News – ‘Ndjej turp për Putin dhe Medvedev’/ Ish presidenti sovjetik Gorbaçov shtrohet në spital
03/07 16:29
Top News – Turistja vritet nga peshkaqeni / Egjipti mbyll të gjitha plazhet në Detin e Kuq
03/07 15:08
Top News – Anija u ‘thye’ në mes… / Pak shpresa për ekuipazhin, tajfun shkatërrimtar
03/07 15:06
Top News – Stuhi që kërcënojnë jetën… / Mijëra banorë evakuohen, shi e përmbytje në Australi
03/07 15:05
Top News – Erdogan nuk ndihet mirë, anulon fjalimin / Mediat turke: Ka pësuar paralizë të fytyrës
03/07 14:48
Top News – Kemi ‘çliruar’ gjithë Luhanskun / Ministri raporton para Putinit: Ra edhe Lisiçansku!
03/07 14:47
Top News – ‘Ditë të zeza’ për miliarderët / Humbën 1.4 trilionë dollarë në 6 muajt e parë të 2022
03/07 14:46
Top News – Marina ruse fundosi anijen e vet / Tjetër poshtërim për Putinin, ‘aksidenti’ në Mariupol
03/07 14:10
Top News – Raketa ukrainase në Bjellorusi / Lukashenko kërcënon perëndimin dhe akuzon Kievin
03/07 14:09
Top News -Materializohet NATO-ja aziatike/Koreja e Veriut kritikon SHBA, Korenë e Jugut dhe Japoninë
03/07 14:07
Top News- Ukraina në kundërofensivë, ‘sulme’ në Rusi…!?/Tre të vdekur pas shpërthimeve në Belgorod
03/07 13:16