Bisedimet teknike Greqi-Turqi/ Në Stamboll takohen për detin
25/01/2021 12:35

Të mbuluara gjithnjë me ‘një vello misteri’ dhe konfidencialiteti absolut bisedimet eksploruese greko –turke , ose siç i quajnë së fundmi teknike , kanë filluar prej vitit 2002 e deri ne 2016, janë të paktë ata që dinë se çfarë është thënë përtej dyerve të mbyllura në Athinë dhe Ankara dhe e vetmja gjë që dihet është se kanë qenë gjithnjë të pasuksesshme. Burime anonime diplomatike flasin se nën këto 60 cikle të kaluara grupe ekspertësh nga të dy palët, pasi uleshin përballë, lexonin kërkesat e tyre dhe ngriheshin e iknin shpesh herë edhe pa shtrëngime duarsh. Në dijeni të përmbajtjes kanë qenë përveç një grupi diplomatësh edhe udhëheqja politike. I vetmi informacion në këto vite ka qenë se dy palët kishin mbërritur “pranë” një zgjidhje dy herë, në vitin 2003 dhe në vitin 2010, por edhe ky fakt hidhet poshtë nga rezultatet . Ajo që dihet botërisht gjatë gjithë këtyre viteve është fakti se Turqia përveç ngritjes së problemeve të shumta në tryeze , konsideron gjithnjë shkak lufte , Casus belli, zgjerimin e ujërave greke në Egje. Nga ana e saj Greqia ka ripërsëritur se merr pjesë në ciklin e 61 në Stamboll vetëm me një temë në axhende atë të përcaktimit të kufijve detare, por nga ana tjetër pritshmëria është përsëri thuajse zero. Në fakt mësohet se pala turke ka ndryshuar vendin e takimit nga hoteli Sëisshotel në zyrën e presidentit Erdogan që ai përdor për takime të rëndësishme, një lëvizje interpretohet se Ankaraja i jep rëndësi të veçantë kësaj herë procesit, duke ditur mirë që pas Greqisë është BE, ndaj tregon dëshirë për negociata e zgjidhje. Burime diplomatike greke bëjnë me dije se Turqia është pala më e interesuar pasi ka përballë mundesinë e përballjes me sanksionet e BE në mars dhe ka një lidhje të vështirë tashmë me SHBA, probleme të mëdha në ekonomi, por edhe fronte të hapura në skenën e saj politike e në drejtesi. Sipas ministrisë së Jashtme greke procesi në ciklin e 61 konsiston në kryerjen e diskutimeve joformale, jo-detyruese, pa asnjë procesverbal, pa asnjë palë e tretë dhe pa një orar specifik. Qëllimi është një hetim i parë i pikave të konvergjencës për negociata të mundshme në të ardhmen për caktimin e zonës ekonomike ekskluzive dhe shelfin kontinental në Egje dhe Mesdheun Lindor, gjithmonë në bazë të Ligjit Ndërkombëtar. Greqia hedh poshtë çdo kërkesë për demilitarizim të ishujve ose ndonjë çështje të sovranitetit kombëtar. Pozicioni i Turqisë vazhdon të jetë ai i doktrinës së saj te “Atdheu te Kaltër” me retorikë shpesh ekstreme.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31