BE shtyn bisedimet me Shqipërinë/ Vendimi i ambasadorëve të BE edhe për Maqedoninë e Veriut
01/12/2020 15:05

Afrimi i Shqipërisë me Bashkimin Europian merr një tjetër shtyrje. Ambasadorët e BE-së thonë se Shqipëria ka shënuar përparim në përmbushjen e kushteve, por ka ende punë për të bërë. Fillimi i bisedimeve shtyhet edhe për Maqedoninë e Veriut për shkak të mosmarrëveshjeve me Bullgarinë për gjuhën dhe minoritetin maqedonas. Mosmarrëveshjet mes ambasadorëve të BE-së për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut bënë që ato të mos nisin në dhjetor. Komiteti i Përhershëm Përfaqësuesve, i njohur si Coreper, ra dakord në draftin e konkluzioneve se Shqipëria nuk është gati për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në, pasi ka ende punë për të bërë në përmbushjen e kushteve të vendosura më herët në mars. Ambasadorët përshëndetën punën e bërë nga Shqipëria për reformat, por theksuan se duhet të tregojë më shumë përparim në përmbushjen e kushteve. Italia u mundua që të zbuste gjuhën e përdorur në tekstin e konkluzioneve për Shqipërinë, por kjo kërkesë u refuzua. Përsa i përket Maqedonisë së Veriut, dokumenti thekson se data për konferencën e parë ndërqeveritare do të vendoset pas zgjidhjes së mosmarrëveshjeve me Bullgarinë. Kjo e fundit ka bllokuar bisedimet pasi pretendon se maqedonishtja është dialekt bullgar dhe se nuk ka minoritet maqedonas në Bullgari. Dy çështjet duhet të përfshihen në dokumentin final për nisjen e bisedimeve, por kryeministri Zoran Zaev deri më tani ka refuzuar t’i pranojë ato. Drafti i konkluzioneve nga ambasadorët do të kalojë te ministrat e jashtëm dhe të çështjeve të Europës të Unionit më 8 dhjetor. Fillimi i bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut tashmë mund të miratohet në mars 2021, por as kjo nuk është e sigurtë.

Top News – Telefoni i tij rezulton në përdorim/ Zhdukja e biznesmenit italian në Shqipëri
20/01 14:27
Top News-Kur nis vaksinimi te mësuesit e edukatoret/Plani i hartuar nga komiteti teknik i ekspertëve
20/01 14:12
Top News – Alarm në kolegjin e vajzave në Tiranë/ Gjashtë prej tyre përfundojnë në spital
20/01 13:49
Top News – Vrasja e bujshme e bankierit Santo/ Prokuroria rihap hetimet, zbardhen detaje
20/01 13:43
Top News – Aksidentoi për vdekje 10 vjeçaren/ Gjykata merr vendimin për shoferin
20/01 13:25
Në vend të festës për ditëlindje, i dhurojnë pemë. Veliaj: Sot kemi mbjellë shpresë!
20/01 12:51
Bulqizë/ Parkimi i makinave bllokon çerdhen në lagjen e Vjetër të Bulqizës.
20/01 12:50
Kërkohet mësim në auditor/ Gjirokastër, rektori: studentët nuk kanë internet
20/01 12:46
Rrjedhje gazi në shkollë/ Tiranë, evakuohen nxënësit në kolegjin privat. 6 nxënës në spital
20/01 12:44
Fshati që mbush ujin në qytet/ Gramshi fshat, pa ujë as në dimër, as në verë
20/01 12:43
Banorët kundër rrugës/ Rrogozhinë, akuza për dëmshpërblimin dhe dëme
20/01 12:42
Regjistër kombëtar për pedofilët/ Ekspertët: Urgjencë pas rastit të fundit në Ksamil
20/01 12:35
Top News – Në pranga trafikantët e drogës/ Shkodër, policia u sekuestroi 4000 fara kanabis
20/01 11:29
Top News – Trafikimi i sirianëve me skaf/ Policia e Vlorës prangos edhe drejtuesin e mjetit
20/01 10:10
Qese me fara kanabisi, do t’i shisnin për 16 mijë euro/ Dy të arrestuar në Shkodër
20/01 10:09
Top News – Dendias konfirmon Ramën/ ‘Po, Shqipëria u ofrua të presë një takim Greqi-Turqi’
19/01 22:42
Top News – Skandali 5 mijë euro në shëndetësi/ Vdes pacienti, zhduket pajisja e frymëmarrjes
19/01 22:31
Top News – Shqipëria, vendi i 6 në botë/ Në krye të listës për lejet e qëndrimit
19/01 21:20
Top News – 6 të vdekur, 21 në terapi intensive/ Në 24 orët e fundit, 586 raste te reja
19/01 18:24
Top News – Dendias në parlamentin grek/ Miljet në Jon na japin 13 mijë km2 territor të ri
19/01 18:21