A është i besueshëm Milaim Bellanica? Dëshmia e tij u bë kryelajm i mediave më të mëdha në botë
16/11/2020 15:15

“Nuk e kam takuar asnjëherë. Këtu ka një dorë që fabrikon gjëra kjo është e qartë”, u shpreh Lulzim Basha. Pas kësaj deklarate kundër Melaim Bellanicës, dëshmitarit të masakrës së Krushës, nisën një seri sulmesh dhe etiketimesh duke aluduar se thëniet e tij që kasetën e masakrës ia dha Lulzim Bashës janë të pavërteta. Po kush është Melaim Bellanica dhe sa i besueshëm është ai kur akuzon Lulzim Bashën ? 21 vite më parë Melaim Bellanica u shfaq pothuajse në të gjitha mediat e huaja me të besueshme të kohës, si BBC, RAI apo edhe CNN i intervistuar nga Kristiana Amanpur. Përse një refugjat lufte u bë kaq i famshëm? Bellanica ishte banor i Krushës dhe kur ushtria dhe policia serbe nisi të ekzekutonte qindra banorë të fshatit, ai mori kamerën dhe filmoi të gjithë skenën e krimit. Këto janë pamjet të shqiptarëve që sapo ishin vrarë nga trupat e ushtrisë së rregullt serbe në marsin e vitit 1999. Janë 45 minuta pamje nga dhjetëra trupa të shpërndarë në rrugë e kodrat e fshatit, por siç thotë ai edhe dëshmi të ushtarëve serbe që thoshin se do vrisnin 500 shqiptarë. Bellanica udhëtoi drejt Kukësit si refugjat dhe atje ra në kontakt me gazetarin e BBC George Alagiah, të cilit i dha dy minuta nga ky filmim. BBC transmetoi më pas lajmin bombë për masakrën më të madhe në Kosovë. I gjithë opinioni botëror u trondit, lajmi i dhënë nga Bellanica ishte jo vetëm i besueshëm, por edhe prova më e fortë e reprezaljeve dhe pastrimit etnik me shfarosje që po bënte ushtria serbe. Në Krushë shkoi edhe sekretari britanik për punët e jashtme Robin Cook. Ndërkohë Bellanica u intervistua nga CNN dhe qindra media të huaja që në atë kohë ishin vendosur në Kukës. Ai i tha Top Channel se pas këtyre intervistave atë e kishte takuar Lulzim Basha në rolin e tij si punonjës i UNMIK dhe i kishte kërkuar pamjet filmike.

Ndalimi i kandidimit në zgjedhje/ KQZ në Kosovë diskuton për Albin kurtin dhe 46 të tjerë
22/01 20:07
Top News – Ambasada e Francës në Kosovë: Të sigurohen zgjedhje të besueshme
22/01 16:31
Votim me postë, 100 mijë kërkesa/ Diaspora e Kosovës, të drejtë të votojë në zgjedhjet e 14 shkurtit
22/01 15:34
Top News – Kryetarja e KQZ në Kosovë/ Jam kërcënuar, është e paprecedent
21/01 21:21
Top News – Kosovë, Qeveria në largim/ 1 milionë euro për dëmet e shkaktuara nga përmbytjet
21/01 21:12
Top News – SHBA rol vendimtar në Kosovë/ Hoti, marrëdhënia jonë është e veçantë
21/01 17:43
Drejtuesja e KQZ: Më kërcënuan/ Valdete Daka akuzon ata që u penguan të kandidojnë
21/01 15:36
KQZ e Kosovës nën akuzë/ Valdete Daka: kandidimin ua ndalon ligji, jo unë
21/01 13:15
Top News – “Krejt dhe Drejt”, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani zbulojnë sloganin e zgjedhjeve
21/01 01:22
Albin Kurti ndalohet të kandidojë/ KQZ tregon edhe listën e ndalimeve të tjera
20/01 19:37
Top News – Kosovë, KQZ rrëzon Albin Kurtin/ Kreut të VV-së, nuk i lejohet kandidimi në zgjedhje
20/01 16:23
Mësuesit e Kosovës duan paga shtesë/ Sindikatat kërcënojnë me grevë nëse nuk plotësohet kushti
19/01 19:41
Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Pas rastit që `rrëzoi qeverinë`/ Kosovë, verifikim kandidatëve për deputetë
18/01 19:07
Zgjedhjet në Kosovë/ Kandidatët për deputet do kalojnë në “sitë” , nëse kanë precedentë penalë
18/01 12:55
Përmbytjet dëmtuan të mbjellat/ Kosovë, fermerët akuzojnë institucionet
17/01 12:24
Top News – Zgjedhjet në kuvendin e Kosovës/ Do marrin pjesë 21 parti dhe dy koalicione
16/01 21:10
Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria në detyrë masa të reja
15/01 16:26
30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01 15:34
Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02