7 marsi ndryshe/ Festa e mësuesit, ditë të diele dhe në kohë pandemie
07/03/2021 18:39

7 Marsi është një festë me të cilën kemi lidhje të gjithë, mësues, nxënës, prindër e gjyshër. Sot kujtojmë 134 vjetorin e hapjes së shkollës së parë në gjuhën shqipe dhe laike. Sot kujtojmë gjithashtu sakrificat e mëdha që po bëjnë mësuesit, në këto kohë të vështira pandemie. Janë një armatë e madhe mësuesish në vend. 30 mijë mësues dhe punonjës arsimorë punojnë në sistemin parauniversitar dhe rreth 10 mijë pedagogë e punonjës, në sistemin universitar në vend. Në këtë ditë kujtojmë mësuesin tonë të parë, emrin e tij, këtë figurë të rëndësishme, që ka lënë gjurmë të pashlyeshme në formimin e karakterit tonë. Mësuesja ime e parë quhej zonja Fanije Mine. “Është mami prind i parë dhe mësuesja prind o dytë. Mësuesi na mëson për gjithë jetën. Na mëson shkronjat dhe numrat. Na jep detyra që të bëhemi të ditur. Unë e di që edhe kur të plakem nuk do ta harroj emrin e mësuese Thëllëzës. Ajo sillet shumë mirë me ne, ka durim dhe nuk na bërtet. Janë të pazëvendësueshëm, janë dituria jonë e parë. Ne e festuam me mësuesen ditën e premte dhe u kënaqëm shumë. Shpresojmë që vitin tjetër ta festojmë ndryshe. Unë ë shikoj fëmijën tim që kthehet shumë e lumtur nga shkolla, është shumë e kënaqur me mësuesen. Mësuesit janë idhuj. Mësuesja ime e parë ka qenë mamaja ime dhe e përshëndes sot. Unë e kujtoj me nostalgji. E kam takuar edhe pse kanë kaluar shumë vite. Mësuesi im i parë quhej Jashar, shumë mësues i mirë. Mësuesja ime ka qenë njeri shumë i mirë, që i afronte nxënësit me njëri tjetrin. Ishte e butë dhe e qetë”, thanë disa prindër dhe nxënës.

Top Channel/ Basha në njësinë 4 në Tiranë: Padurimin për ndryshim e ndjej kudo
15/04 22:48
Top News – Vjosa Osmani dhe Albin Kurti/ Emërojnë shefin e agjencisë së zbulimit në Kosovë
15/04 22:23
Top News – ‘Jam dakord me ambasadoren Yuri Kim’/ Rama: Shitja dhe blerja e votës është mëkat!
15/04 22:15
Top Channel/ Basha në njësinë 9: Ndryshimi vjen duke larguar Edi Ramën
15/04 22:08
Top Channel/ Balla: PS ka bërë 230 mijë legalizime në Elbasan
15/04 21:55
Top News – Shitja dhe blerja e votës/ Apeli i komisionerit shtetëror të zgjedhjeve
15/04 21:20
Top News – Ballkan, shkarravitje kufijsh! 3 pikat e bashkimit mes Shqipërisë e Kosovës
15/04 20:31
Top News – Udhëtimet jashtë shtetit/ Disa shtete, rregulla të reja për shqiptarët
15/04 20:26
Top News – Bashkimi mes Kosovës e Shqipërisë! Del dokumenti, e publikojnë mediat sllovene
15/04 20:25
Top Channel/Në provim nxënësit e klasave të pesta/ 30 mijë fëmijë do të testohen të gjithë më 21 maj
15/04 20:14
Top Channel/ Covid pengon votat për tre deputetë/ 10 ditë para zgjedhjeve, 27 mijë të infektuar
15/04 20:04
Top Channel/ “Spitalla lagje model” Kryebashkiakja: Projektet tona do transformojnë qytetin
15/04 19:52
Top Channel/ SPAK, hetim listës së votuesve të PS, mbledhja e të dhënave të 910 mijë personave
15/04 19:48
Top Channel/ 123 mijë USD fushata në Facebook, shpenzimet e mëdha të PS e PD
15/04 19:45
Top Channel/ Kim: S’mbështesim parti, paralajmërojmë këdo që mohon të drejtën e votës duke e blerë
15/04 19:43
Top Channel/ Basha në njësinë 11 në Tiranë: Brenda 2 viteve mbyllim procesin e legalizimit
15/04 19:20
Top News – Bie forca e virusit, pak infektime/ Rënie e ndjeshme e shifrave, vetëm 4 viktima
15/04 19:19
Top Channel/ Rama e Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës: Me standarte europiane
15/04 19:17
Top Channel/ “Rrapush Xhaferri i veshur si dhëndër”, Rama nga Lezha: Luli kukull që kurdiset
15/04 19:10
Top Channel/ Basha në Kombinat: Entuziazmi juaj, garanci për ndryshimin. Votoni numrin 9!
15/04 19:06