Wake Up/ Gëzim Myshketa: Operan “Toska” do doja ta zhvendosja në diktaturë
11/01/2019 14:24

Pas suksesit me operan "Karmen" baritoni Gëzim Myshketa, i cili provoi veten edhe si regjisor do të donte të rikthehej sërish me një projekt në skenën e Teatrit të Operas por kësaj radhe me një ide "të çmendur" siç e vlerëson dhe ai vë. "Kam idenë çmendur ta zhvendos Opera "Toska" në kohën e diktaturës. Kjo vepër ka shumë elementë që i flasin asaj kohe". Kjo është hera e parë që ai e bën publike idenë e tij, të cilën siç u shpreh në intervistën e tij në Wake Up do t'ja prezantojë edhe drejtuesve të TKOB-së.

Kritika vlerëson Myshketën për interpretimin në Operan e Strasburgut
24/03 15:57
Kapexhiu, Nder i Kombit; Vlerësimi nga Presidenti për 75-vjetorin e lindjes
22/03 23:03
“Masakra e Tivarit”, ribotimi sjell dëshmi dhe fakte të reja
22/03 10:13
As mik, as armik. Ekspozita për përvjetorin e sulmit të NATO
21/03 15:43
Gati busti i Skënderbeut që do vendoset në Budapest; Në studion e skulptorit Agim Rada
20/03 20:29
Përgjithmonë kanavacë. Ekspozita e piktorit Ardian Devolli
19/03 15:58
Wake Up/ Artisti i pazakontë që pikturon me gishta
19/03 13:57
Kineasti i 50 filmave, në Tiranë për filmin e ri për shqiptarët
18/03 20:49
Wake Up/ “Kopraci” 93-vjeçar, më i moshuari në historinë e teatrit shqiptar
18/03 12:38
Premiera e “La Boheme”, produksion i TKOB, në sallën e Pallatit të Kongreseve
17/03 20:58
“Bylisi” në rikonstruksion, Teatri i Fierit me pamje të re në Prill
17/03 13:42
“Hapësira, forma dhe ngjyra”. Ekspozita me piktura e Enton Panaritit
15/03 15:49
Ekspozita e princ Vidit
15/03 15:04
Komedia që shkon për dreq; Rivihet në skenën e ArTurbina
14/03 15:52
Koncerti i Ditës së Verës, në Teatrin “Skampa” në Elbasan
14/03 09:37
Gjurmët e komunizmit në Tiranë, ekspozitë që tregon 30 vite histori
12/03 20:58
Mjeshtri i fustanellave në Dukat të Vlorës
09/03 13:34
Kur sigurimi merrej me shkencë; Si u përndoqën intelektualët shqiptarë
07/03 21:02
Wake Up/ “La Boheme” në këndvështrimin e regjisores Ada Gurra
07/03 12:24
Wake Up/ Poezia e Pasolinit vjen në shqip në librin “Mish dhe qiell”
05/03 12:47