Wake Up/ Bujar Qamili: Këngëtarët e muzikës popullore janë si relikte
17/05/2019 12:26

Ditën e shtunë me datë 18 maj në orën 20:00 skena e artit në Amfiteatrin e Tiranës do të pushtohet nga vlerat dhe traditat, pasi do të mbahet koncerti “Hitet e Veriut”. Një natë vetëm me muzikë folklorike dhe me artistët më të mirë të folklorit. Artistë nga Shkodra, Puka, Kukësi, Malësia, Dukagjini, Tropoja, Dibra, Kruja dhe Mirdita do të sjellin para qytetarëve përveç këngëve të bukura që ka çdo qytet, edhe këngët folklorike dhe ato qytetare të përpunuara që kanë dashurinë e publikut. Këngëtarët pjesëmarrës: Nga Shkodra Bujar Qamili dhe Grupi “Karajfilat që ka Shkodra”; nga Puka Dava Gjergji; nga Kukësi Përparim Brati dhe Hamit Kastrati; nga Malësia Nikoll Nikprelaj; nga Dukagjini Fran Kodra dhe Ndue Shytani; nga Tropoja Zef Beka dhe Gofile Papleka; nga Dibra Lirije Rasha; nga Kruja Kurt Lika dhe nga Mirdita Vëllezërit Lleshi.

Gjirokastër/ Teatër në rrugë, nis edicioni i dytë i festivalit “Kadri Roshi”
19/10 14:01
Fundjavë arti në Korçë, aktivitete të shumta në kuadër të tetorit gjerman
19/10 13:56
“Xhelatët” flasin shqip/ Në teatër drama e Martin mcDonagh
18/10 16:44
Shkodra, 3.000 viktima të komunizmit, familjarët: Dosjet e xhelatëve nuk po hapen
18/10 16:42
Rikthehet “Jul Cezari”. Shfaqja teatrale në ambientin e jashtëm të teatrit
14/10 20:07
Çmimi “Fatos Baxhaku”/ Mbyllet Festivali i Filmit Ballkanik dhe Kulinarisë në Pogradec
13/10 20:53
Festivali i teatrit në Elbasan/ Ngjitet në skenë Maia Morgenstern, aktorja e njohur rumune
13/10 12:32
Raundi III i regjistrimeve/ Nisin të hënën nëpër universitete, mbyllen në 31 tetor
12/10 19:40
Kërkimet arkeologjike në Drino, misioni shqiptaro-italian mbyllet me gjetje të rëndësishme
12/10 12:55
Lezhë/ Pas 3 dekadash me muze, do të ekspozohen objektet e mbyllura në magazinë
12/10 12:43
Spektakël për Edgar Degas/ Paris, piktori francez përkujtohet në muze me balet
11/10 15:04
“Dhoma e hapave të humbur”/ Ekspozitë e piktorit Gazmend Leka
10/10 17:12
Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi
10/10 16:37
Festivali i teatrit në Elbasan/ Trupa teatrore nga e gjithë bota në edicionin e 21-të
10/10 16:26
Festivali i Teatrit në Elbasan, trupa nga e gjithë bota në edicionin e 21-të
10/10 14:03
Takim muzikor mes dy botëve/ Lahutë dhe tinguj aziatikë në Shkodër
10/10 14:02
Shfaqet premierë filmi “Gjyshja”, një dramë shqiptare, me regji të Eduart Grishaj
08/10 13:27
Festivali i Filmit ballkanik/ Pogradec, në garë 78 prodhime nga 10 vende të rajonit
08/10 13:08
Oda dibrane mbledh 650 artistë/ Festivali i muzikës folklorike në dy shtete
08/10 12:30
“Tre musketierët” dhe një grek, koncerti i muzikës rok të martën në amfiteatrin e Tiranës
07/10 20:19