Wake Up/”Antigona” drama që i flet mbretit që do timon
04/03/2019 11:09

Një nga tragjeditë më të fuqishme të gjitha kohërave do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, nën drejtimin e regjisores franceze, Andrea Brusque. Kjo dramë e Sofokliut është risjell në kohët e sotme nga dramaturgu francez Zhan Anuil dhe duket se i flet kaq qartë realitetit shqiptar. Kjo shfaqje do të vijë premierë në datat 9 dhe 10 mars në orën 19:00, në interpretimin e dy aktorëve kryesorë, Laura Nezha dhe Ervin Bejleri.

Panairi i librit, prezantohen botimet e reja
13/11 20:31
Panairi i Librit “Tirana 2019”/ 100 pavijone nga të gjitha trevat shqipfolëse në edicionin 22-të
13/11 14:40
“Mikpritja e një populli…” Libri kushtuar pritjes së kosovarëve në 1998-n
12/11 19:18
“Madre Eterna” në parkun Rinia/ Skulptori Ermir Grezda, rikthen modelin e vitit 1972
09/11 19:45
Humoristët, të gjithë në Shkodër/ Bashkohen pas 30 vitesh në skenën e teatrit “Migjeni”
09/11 15:38
“Mbrëmë i pëshpërita një ylli”/ Luiza Xhuvani dhe Ndriçim Xhepa pushtojnë skenën
09/11 15:32
Ditët e fotografisë “Gjon Mili”/ Tema e zgjedhur, diversiteti ballkanik
09/11 12:50
“Krom dhe luledele”/ 1997-a në sytë e një 6-vjeçareje
08/11 22:12
Butrinti, greko-romak! Reagon Ceka: Vlerësimi nga një kompani periferike
08/11 20:11
“Ndikuesit”, Budini vendos gazetarët përballë politikanëve
08/11 19:55
“Lahuta e Malësisë” në frëngjisht, Abidin Krasniqi: Do përkthej dhe veprat e tjera të Fishtës
08/11 12:59
“Kullat” në një ekspozitë. Tre piktorë bëhen bashkë në Muzeun Kombëtar
07/11 20:02
Përkthimi i ri i “Iliadës” – Botohen 16 mijë vargjet e veprës së antikitetit
06/11 20:03
Festivali i Dance-it në Durrës, edicioni i 14-të me artistë nga e gjithë bota
06/11 14:30
Mozaik me copëza kalldrëmi, artistja që krijon me mbetjet e punimeve
06/11 14:28
35 vite në një recital/ “Unë jam nga Tirana”, nga Kujtim Prodani
05/11 15:56
Statistikat e kulturës/ Ulet numri i spektatorëve në teatër, shtohen në muze dhe parqet arkeologjike
04/11 20:00
70-vjetori i teatrit “Migjeni”. Presidenti i akordon “Nderi i kombit
04/11 17:40
Kokat e politikanëve në një ekspozitë
03/11 13:45
Ekspozita tek “Marubi”/ Fotografët e rinj tregojnë punën e tyre
02/11 19:47