Tërmeti rrit qiratë/ Në Tiranë gjithmonë e më pak shtëpi të lira
12/12/2019 19:15

Disa pallate në zonën e “Kombinatit” nuk e përballuan tërmetin e 26 nëntorit, për pasojë kanë kanë rezultuar si të pabanueshme. Kjo fatkeqësi rrit kërkesën dhe çmimin e apartamenteve me qira në zonën e Kombinatit dhe të Yzberishtit. Familja e të moshuarës Sofi Pellazgu vazhdon të qëndrojë në shtëpinë e dëmtuar me shpresën se një ditë do të gjejnë një shtëpi me çmimin e bonusit të qirasë që ata kanë përfituar. “Pas tërmetit të datës 26 nëntor erdhën e kontrolluan pallatin na thanë që do dilni jashtë pasi është i pabanueshëm. Kam kërkuar shtëpi me qira nuk kam gjetur, jemi të detyruar të qëndrojmë këtu. Bonusin për 1+1 180 mijë lek të vjetra e kemi përfituar, por unë ende nuk kam gjetur shtëpi”, shprehet Mariana Pellazgu. Përse si është çmimi i apartamente në zonë e kombinatit? “Janë shtrenjtuar 1+ 1 mund të ketë shkuar 230-250 mijë lek të vjetra këtë qira nuk mund ta përballoj pasi edhe para tërmetit gjendja ime ekonomike ishte e rënduar”. “Para rënies së tërmetit sa ishte një apartament me qira në zonë e kombinatit?këtu tek pallati në katin e dytë jepej 150 mijë lek të vjetra”. Mariana dalim dhe kërkojmë bashkë shtëpi se ndoshta kemi fat? “Pse jo, nëse gjej një shtëpi 180 mijë lek për mua do të ishte ideale”. Prej më shumë se dy javësh Mariana ka takuar të gjithë administratorët e pallateve dhe pronarët e shtëpive private në këtë zonë, por ende nuk është gjetur një shtëpi për familjen e saj. “Pyeta disa administratorë pallatesh dhe më tha që nuk ka apartamente të lira”, shprehet Pellazgu.

Top News – Kurohej për Covid-19/ U vetëhodh nga kati i 3 i spitalit
13/08 11:21
Digjet fabrika e përpunimit të drurit në Fushë-Krujë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme
13/08 11:12
Top News – Shqipëria në rrjetin 5G/ Mesazhi i ambasadores amerikane
13/08 10:57
Top News – Denoncimet në Vetting/ 4856 raste për prokurorë e gjyqtarë
13/08 10:50
Top News – 20 gjyqtarë e prokurorë/ Në hetim, por SPAK ende pa vendim
13/08 10:48
Top News – Trafiku i emigrantëve/ Pogradec, arrestohet kuksiani
13/08 10:46
Top News – Greqi, pikat kufitare/ Të mbyllura gjatë orëve të natës
13/08 10:46
Top News – Me avion për në Greqi/ Rregull i ri për testin e Covid
13/08 10:24
Top News – 60 agjentët e BKH/ Nisin procedurat e rekrutimit
13/08 10:22
Po transportonte 6 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 38-vjeçari në Korçë
13/08 09:57
Top News – Vendimi i AKK / Haradinaj, kandidat për president
12/08 21:56
Aksident në Korçë, makina përplas këmbësorin
12/08 21:40
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, 262 raste të reja me covid
12/08 20:48
Aksident në Shëngjin, një i plagosur
12/08 20:23
Top News – Qeveria-marrin paga lufte / Punonjësit e transportit rrugor
12/08 20:12
3 viktima dhe 141 raste të reja/ 116 pacientë të shtruar në spital
12/08 19:39
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 19:37
Top News – Maqedonia e Veriut/ Ende e paqartë hapja e shkollave
12/08 19:21
Top News – Spitali i Lezhës/ Shtohen pajisjet në reanimacion
12/08 19:12
Top News – Veliaj shërohet nga covid/ ‘Keqardhje për ata që nuk ia dolën’
12/08 18:26