Tërmeti rrit qiratë/ Në Tiranë gjithmonë e më pak shtëpi të lira
12/12/2019 19:15

Disa pallate në zonën e “Kombinatit” nuk e përballuan tërmetin e 26 nëntorit, për pasojë kanë kanë rezultuar si të pabanueshme. Kjo fatkeqësi rrit kërkesën dhe çmimin e apartamenteve me qira në zonën e Kombinatit dhe të Yzberishtit. Familja e të moshuarës Sofi Pellazgu vazhdon të qëndrojë në shtëpinë e dëmtuar me shpresën se një ditë do të gjejnë një shtëpi me çmimin e bonusit të qirasë që ata kanë përfituar. “Pas tërmetit të datës 26 nëntor erdhën e kontrolluan pallatin na thanë që do dilni jashtë pasi është i pabanueshëm. Kam kërkuar shtëpi me qira nuk kam gjetur, jemi të detyruar të qëndrojmë këtu. Bonusin për 1+1 180 mijë lek të vjetra e kemi përfituar, por unë ende nuk kam gjetur shtëpi”, shprehet Mariana Pellazgu. Përse si është çmimi i apartamente në zonë e kombinatit? “Janë shtrenjtuar 1+ 1 mund të ketë shkuar 230-250 mijë lek të vjetra këtë qira nuk mund ta përballoj pasi edhe para tërmetit gjendja ime ekonomike ishte e rënduar”. “Para rënies së tërmetit sa ishte një apartament me qira në zonë e kombinatit?këtu tek pallati në katin e dytë jepej 150 mijë lek të vjetra”. Mariana dalim dhe kërkojmë bashkë shtëpi se ndoshta kemi fat? “Pse jo, nëse gjej një shtëpi 180 mijë lek për mua do të ishte ideale”. Prej më shumë se dy javësh Mariana ka takuar të gjithë administratorët e pallateve dhe pronarët e shtëpive private në këtë zonë, por ende nuk është gjetur një shtëpi për familjen e saj. “Pyeta disa administratorë pallatesh dhe më tha që nuk ka apartamente të lira”, shprehet Pellazgu.

Kuvendi i hapur për qytetarët me rastin e 100-vjetorit të “Kongresit të Lushnjes”
22/01 12:53
Dimri i gjatë i familjes Daçi/ Pa para dhe në një strehë që po rrënohet
22/01 12:44
Prodhimi i sapunit tradicional/ Gratë e Vlorës që mbijetojnë duke e punuar
22/01 12:39
Peshkimi pa kontroll/ KLSH zbulon shkelje nga GPS deri tek midhjet
22/01 12:23
Londër/ Kapet vrasësi i shqiptarit
22/01 12:22
Vrau ‘gangsterin’ shqiptar në sy të familjes, arrestohet 22-vjeçari
22/01 11:09
Korçë/ Vazhdon zjarri në Çardhak
22/01 11:01
Fier/ Protesta kundër OSHEE-së, Baçi: Banorët po vidhen ngado pa mëshirë
22/01 10:59
Çfarë ndodhi mbrëmë në Vlorë? Renea aksion ‘blic’
22/01 10:32
Thyen arrestin e shtëpisë, 36-vjeçari kapet duke vjedhur
22/01 10:01
Bëri ‘gangsterin’ duke xhiruar gomat e makinës pranë komisariatit, policia i bën gjëmën
21/01 21:42
“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive
21/01 20:13
Anti-terrori në gatishmëri pa afat/ Të huajt nga Lindja intervistë të posaçme, u skanohen shenjat e gishtave
21/01 19:38
Aksident i rëndë/ Përplaset me trafikndarësen, ndërron jetë 22-vjeçari
21/01 17:52
Dëbimi nga Shqipëria, turkut Çelik iu mohua ankimimi
21/01 17:34
LVV: Komuna e Prishtinës dhe MMPH kanë shkelur ligjin me të dyja këmbët në Badovc
21/01 16:55
Greva në Paris/ Rritet me 40% numri i aksidenteve rrugore
21/01 16:43
Pa buxhet, Kosova mund të përballet me trazira dhe dëme të mëdha në shoqëri dhe ekonomi
21/01 16:11
Ligji i ri për sportin/ Ndryshojnë nenet për sponsorizimet
21/01 16:07
Greqia kthen refugjatët/ Dëbime drejt Turqisë nga policia greke
21/01 16:01