Tërmet 5.4 ballë në Francë, 4 të lënduar
11/11/2019 20:00

Një tërmet si jo zakonisht i fortë ka goditur Francën juglindore të hënën duke plagosur katër persona, një prej të cilëve në gjendje të rëndë. Ekspertët thanë se tërmete të kësaj fuqie janë të rralla në rajon por kanë paralajmëruar për dridhje të tjera toke në vijim dhe i kërkuan njerëzve të largohen nga ndërtesat jo të forta. Tërmeti me magnitudë 5.4 u ndje në një zonë të gjerë mes qyteteve të Lionit dhe Montelimarit që janë rreth 150 km larg njëri tjetrit. Një person ishte lënduar rëndë pasi një pjesë e çatisë ishte shembur. Tre të tjerë kanë pësuar ndërkohë lëndime më të lehta. Tërmetet në rajon janë rrallë herë më të fortë se ato të magnitudës 5 ndaj edhe ekspertët flasin për një tërmet të rrallë. Shkalla e dëmeve, sipas tyre, tregon se tërmeti e ka patur epiqendrën në një thellësi nga 5 në 10 km.

Shkëmbehen të burgosurit/ Irani liron studentin, Amerika shkencëtarin
08/12 22:08
Një natë në ‘Times Square”, sensibilizim për të pastrehët
08/12 21:25
Artisiti Amerikan ha veprën 120 mijë dollarëshe
08/12 21:16
Muzeu apokaliptik, vazhdon të tërheqë vizitorë
08/12 20:59
Tre tërmete në 30 minuta, panik dhe frikë në L’Aquila të Italisë
08/12 17:07
Indi: Të paktën 43 të vdekur nga zjarri në një fabrikë
08/12 11:04
Hiqte skelete njerëzore me lopatë! I mbijetuari i holokaustit shokon me rrëfimin tronditës
07/12 20:44
Çfarë po ndodh? Oksigjeni po largohet nga oqeanet tona
07/12 20:15
Hedh nga tarraca fëmijën 6 vjeç: Doja të dilja në televizor
07/12 18:54
Procesi i shkarkimit të Trump/ Shtëpia e Bardhë nuk do marrë pjesë
07/12 16:47
Akuzat për shkarkimin e Trump/ Demokratët amerikanë nuk ndalen në nismën ndaj presidentit
06/12 20:34
Raketat/ Turqia nuk ka ndërmend të zmbrapset nga linja e saj me Moskën
06/12 20:05
Washington post artikull për tërmetin
06/12 19:57
Macron: Shqipëria dhe Maqedoni nuk janë akoma gati
06/12 19:52
Trump, trysni vendeve anëtare: Kontribuoni më shumë financiarisht për NATO-n
06/12 18:29
Reforma e pensioneve, Franca në ditën e dytë të grevës
06/12 12:42
Merkel viziton për herë të parë Aushvicin
06/12 12:36
Monedhat digjitale/ BE kërkon vendosjen e rregullave
06/12 12:33
Macron: E nevojshme një konferencë solidariteti me Shqipërinë
06/12 08:38
Franca, konferencë donatorësh/ Komisioneri i krizave të BE në Tiranë: Presim vlerësimin për nevojat
05/12 19:56