Tërmet 5.4 ballë në Francë, 4 të lënduar
11/11/2019 20:00

Një tërmet si jo zakonisht i fortë ka goditur Francën juglindore të hënën duke plagosur katër persona, një prej të cilëve në gjendje të rëndë. Ekspertët thanë se tërmete të kësaj fuqie janë të rralla në rajon por kanë paralajmëruar për dridhje të tjera toke në vijim dhe i kërkuan njerëzve të largohen nga ndërtesat jo të forta. Tërmeti me magnitudë 5.4 u ndje në një zonë të gjerë mes qyteteve të Lionit dhe Montelimarit që janë rreth 150 km larg njëri tjetrit. Një person ishte lënduar rëndë pasi një pjesë e çatisë ishte shembur. Tre të tjerë kanë pësuar ndërkohë lëndime më të lehta. Tërmetet në rajon janë rrallë herë më të fortë se ato të magnitudës 5 ndaj edhe ekspertët flasin për një tërmet të rrallë. Shkalla e dëmeve, sipas tyre, tregon se tërmeti e ka patur epiqendrën në një thellësi nga 5 në 10 km.

Top News – Khloe Kardashian ‘thyen’ heshtjen/ Fejesa me Thompson
05/07 21:01
Top News – Akullnajë rozë! Ç’fenomen ndodhi në Presena të Italisë
05/07 16:25
Top News – Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!
05/07 16:16
Top News – Vajzat e Stallones/ Yjet e reja të Holliwudit
05/07 16:06
Top News – Plazhet në Athinë/ Tejmbushen nga turistët: Pa koment
05/07 15:18
Top News – Kanye West për president/ Kim Kardashian, zonjë e parë…
05/07 15:17
Top News – Koronavirusi në Australi/ Melburni, një ”bombë me sahat”
05/07 15:14
Top News – Statuja e Kolombit/ Rrëzohet në Baltimore nga protestuesit: Pa koment
05/07 15:14
Top News – 1.5 milionë të infektuar dhe 64 mijë viktima/ Brazili, 50 ditë pa ministër Shëndetësie!
05/07 14:17
Top News – Memoriali i 11 shtatorit/ Rihapet në ditën e pavarësisë: Pa koment
05/07 14:15
Top News – Parqet e argëtimit/ Londër, rihapen pas izolimit: Pa koment
05/07 14:11
Top News – Gadishulli i Istrias/ Kroaci, turizëm gjatë pandemisë: Pa koment
05/07 14:08
Top News – Londra ‘vishet’ me blu/ Në nder të sektorit të shëndetësisë: Pa koment
05/07 14:07
Top News – Fishekzjarret e 4 korrikut/ Spektakël pavarësisht pandemisë: Pa koment
05/07 14:06
Top News – Birra rrjedh sërish… Rihapen pub-et në Angli
05/07 14:03
Top News – Adhuruesit e artit/ Kanada, në ‘muze’ me makinë
05/07 13:40
Top News – Avionët ushtarakë/ Mbi Uashington për 4 korrikun
05/07 13:40
Top News – Londër, garat me kuaj/ Tifozët i ndjekin me stilin drive-in: Pa koment
05/07 13:22
Top News – Festa e Pavarësisë në SHBA, si asnjëherë më parë
05/07 12:58
Top News – Në mesin e pandemisë! Kroatët votojnë për qeverinë e re
05/07 12:52