Shkolla franceze, gatim me zero shpërdorim!
16/11/2019 19:08

Në shkollën Ferrandi, në Paris, nuk ka vend për shpërdorime; kuzhinierët e ardhshëm, që e frekuentojnë atë, mësohen si të maksimizojnë përdorimin e produkteve të tyre për një menu me zero shpërdorime që përfshin për shembull, patatina të bëra me lëkura patatesh e karotash. Qëllimi i saj është që të tundë industrinë e restoranteve, ku shpërdorohet jo pak ushqim. “Ne do të punojmë me menunë. Do ta quajmë atë –zero shpërdorim. Do të përpiqemi të bëjmë gjithcka me produkte të plota, pa shpërdoruar asgjë”, u shpreh Nicolas Cherronet, mësues te shkolla Ferrandi. “Ne bëmë një tavë, patate të pjekura. Me lëkurat e patateve bëmë patatina dhe përdorëm gjithçka. Nuk është e vështirë të mos shpërdorosh”, tha një nxënëse. Nxënësit këtu mësojnë të përdorin gjithçka tepron nga një pjatë për një pjatë tjetër. Tendenca për sa më pak shpërdorime të ushqimit, në një kohë kur diku në botë dikush tjetër është i uritur, duket se po merr përmasa të reja. Një pastiçeri në Sardenjë, ka filluar të varë në hyrje të saj gjithçka që ka mbetur në fund të ditës, në mënyrë që të evitohet hedhja në mbeturina dhe të luftohet shpërdorimi i ushqimit, ndërkohë që mund të gëzojnë ata që këto ëmbëlsira, nuk mund t’ia lejojnë vetes.

Top News – Shkencëtari: Virusi i ri/ 100 herë më i keq se covid 19
02/07 20:00
Top News – Zjarret në Amazonë/ Shpërthim rekord vatrash
02/07 18:52
Top News – Krime seksuale/ Arrestohet ish-i i Jeffrey Epstein
02/07 18:39
Top News – Pavaresisht pandemisë/ SHBA, 4.8 milionë vende pune
02/07 18:38
Top News – Del aplikacioni gjurmues i simptomave të Covid
02/07 17:43
Top News – BE, thirrje për hetim të parregullsive në votimet në Rusi
02/07 16:58
Top News – “Presidenti i përjetshëm”! Mbështetje e fortë për Putinin
02/07 14:49
Top News – Hagia Sophia, do të kthehet apo jo në xhami?
02/07 14:48
Top News – Rush vs Murdok/ 2 milionë dollarë dëmshpërblim
02/07 13:46
Top News – Zbulohen disa metra nën ujë/ Indigjenët e Australisë, gjurmë nga 10 mijë vjet më parë
02/07 13:42
Top News – Trump ndryshon ton/ ’Jam pro maskave mbrojtëse’
02/07 12:58
Top News – Hoteli në Vietnam/ I pari në botë i larë me flori
02/07 12:55
Top News – Rihapen piramidat në Egjipt/ Presin turistët e parë pas mbylljes
02/07 12:50
Ndërrim çarçafësh pas çdo takimi/ Amsterdam, rihapen dritaret në lagjen me drita të kuqe
02/07 12:45
Top News – Hyrja në Gjermani/ ’jo’ serbeve, shqiptareve, kosovareve
02/07 12:30
Top News – OBSH tjetër paralajmërim/ ’Pandemia po përshpejtohet’
02/07 12:26
Shkatërrohet banda e drogës në Greqi, 5 shqiptarë në pranga
01/07 22:38
Top News – Guvernatori i BSH/ “Ekonomia rënie të madhe në 2020”
01/07 21:43
Top News – Prezantohet nga KE/ Drafti i kornizës të negociatave
01/07 21:23
Top News – Mediat Sociale/ Erdogan, masa për t’i kontrolluar
01/07 20:08