Rreziku nga vullkani “bebe”/ “Taal”, krateri që po tmerron filipinasit
14/01/2020 12:16

Vullkani Taal është një nga më aktivët në Filipine. Gjatë ditëve të kaluara ai ka filluar të nxjerrë llavë, duke shkaktuar edhe tërmete dhe duke krijuar re të mëdha hiri vullkanik që kanë mbuluar tashmë ishullin Luzon dhe më gjerë. Shkencëtarët druajnë se një shpërthim më i madh, është i afërt. Taal është një nga vullkanët më të vegjël në botë por ka qenë vdekjeprurës edhe më parë. Sipas zyrtarëve filipinas, ai është i vogël por shumë i rrezikshëm. Ai në fakt konsiderohet si një vullkan shumë kompleks, pasi nuk ka një krater të vetëm, por disa pika shpërthimi që kanë ndryshuar me kalimin e kohës. Vullkani taal, thonë ekspertët, është një vullkan bebe që qëndron mbi një rezervë të madhe llave. Shpërthimet më të fundit kanë ndodhur në ishullin Vullkan, brenda liqenit taal, një liqen me sipërfaqe 234 km i krijuar si pasojë e një shpërthimi të mëhershëm të madh. Ishulli Vullkan, ka 47 kratere dhe katër maars, ose kratere vullkanike që krijohen kur magma e nxehtë bie në kontakt me ujin duke prodhuar një shpërthim të dhunshëm. Pika të tjera shpërthimi gjenden edhe nën liqen. I gjithë ishulli Vullkan, është cilësuar një zonë e përhershme rreziku nga autoritetet. Të paktën 35 shpërthime janë raportuar 100 vitet e fundit. Një shpërthim i dhunshëm në 1911 nga krateri kryesor bëri që copa shkëmbinjsh të dilnin nga vullkani. Asokohe, humbën jetën 1300 persona. Sipas ekspertëve ndërkohë vullkani bebe është i rrezikshëm edhe pse është shumë i paparashikueshëm.

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13