Rama: Viti 2020, i rindërtimit. Tri lagjet e reja në Tiranë, Durrës e Laç. 20 miliardë lekë nga buxheti
05/12/2019 19:28

Viti 2020 shpallet nga kryeministri Edi Rama si viti i rindërtimit pas pasojave shkatërruese të tërmetit të 26 Nëntorit. “Do të ndërtojmë një lagje të re në Durrës, Laç dhe tre në Tiranë, njëren tek “5 Maji”, një në “Kombinat” dhe e treta në “ish -uzinën e autotraktorëve”, tha Rama. Kryeministri nga foltorja e parlamenti foli me shifra konkrete se sa para të buxhetit të shtetit shkojnë për programin e rindërtimit. “Ne do ta programojmë procesin sikur të mos marrim asnjë lekë nga bota. Buxheti angazhon një fond afro 20 miliardë prej të cilave 13 miliardë janë lekë si transfertë nga të ardhurat buxhetore dhe 7 miliardë janë të ardhura nga donacionet e ndryshme, por e gjithë kjo pako e parë është një alokim fillestar”, tha ai më tej. Sipas kryeministrit i gjithë ky operacion masiv për të rikuperuar dëmet e tërmetit nuk prek parametrat e buxhetit. “ne nuk do t’i prekim parametrat kryesor të buxhetit vjetor, nuk do ta prekim ekonominë në funksion të rindërtimit, do të përdorim rindërtimin në funksion të ekonomisë. Ne nuk do marrim nga një anë e popullit dhe t’ia japim anës tjetër”, tha ai më tej. Shqetësimit të deputetëve të opozitës për vënien para përgjegjësisë të atyre që ndërtuan pa parametra kryeministri Edi Rama u dha këtë përgjigje. “Është fotografuar gjithçka, edhe para dhe mbrapa procesit, po bëhen dosjet gati. Të gjitha ndërtimet janë në proces hetimi”, tha Rama.

“Haklajt e Tropojës” rekord klikimesh/ Tre pjesët e Top Story, në pak ditë 1 milionë shikime në Youtube
21/02 20:21
Tenton të kalojë kufirin me kanabis dhe armë në makinë, arrestohet 35 vjeçari
21/02 20:09
AMA amniston piratët/ Kërkon mbylljen e 17 adresave nga 89 që paditi Digitalb
21/02 19:56
Mbetje të rrezikshme nga Italia/ Bllokohet trageti, 6 të arrestuar. Groposeshin në Vlorë
21/02 19:46
Rama: Do marrim punëtorë nga jashtë, këta të rrinë të pinë kafe me lekët e babës se janë juristë
21/02 19:27
Tiranë, turizmi në rritje/ Veliaj: Vitin e kaluar më shumë turistë sesa banorë
21/02 16:04
Vrau vëllain dhe e raportuan si vetëvrasje, arrestohet 38-vjeçari në Shkodër
21/02 15:47
Karnavale në prag pranvere! Eventet gjatë fundjavës në Gjirokastër dhe Shkodër
21/02 15:46
Goditje e lojërave të fatit/ Policia superaksion në 8 qarqe të vendit, 115 persona në pranga
21/02 15:33
Letër Ramës për pallatin/ Kompleksi me 264 u dëmtua nga tërmeti, firma falimentoi
21/02 15:28
Me foto sëmundjesh kundër duhanit! Cigaret në Shqipëri do shiten me imazhet e rënda
21/02 15:26
Mediat italiane “jehonë” bllokimit të mbetjeve të rrezikshme: Janë realizuar të paktën 15 porosi
21/02 15:18
“Prodhimet tona nuk po shiten”/ Lushnje, fermerët zënë rrugët
21/02 15:16
Aksioni i policisë dhe prokurorisë/ Drejtori i përgjithshëm i policisë tregon rezultatet
21/02 13:53
Karnavale në Shkodër/ Kulmi i festës, djegia e dordolecit që “largon” të këqijat
21/02 13:39
Vizioni për shëndetësinë/ PD organizon tryezë me ekspertët
21/02 13:38
240-vjetori i Teqesë së Zallit, që shërbeu edhe si strehë e patriotëve…
21/02 12:36
Vlorë/ Flet bashkëshortja e të arrestuarit për mbetjet e rrezikshme: Ja çfarë kishte brenda qeseve
21/02 12:31
Dëmtimi i kishës nga tërmeti/ Laç, strehohen banorë pa shtëpi
21/02 12:27
Ekstradohet terroristi i ISIS/ Ikën në Rusi, hyri në Shqipëri si emigrant nga Siria
21/02 12:19