Përralla e Arbrit për tërmetin/ Lira Gjika: Fëmijët po e vizatojnë dhe letrën e bëjnë shuk
05/12/2019 20:02

Tërmeti ka lënë gjurme veçanërisht tek fëmijët. E tani në kampet e pas tërmetit dëgjohen shumë histori dhe shikon shumë piktura që përshkruajnë atë që la pas katastrofa natyrore. Kjo është pjesë nga audio-përralla “Tërmeti dhe pema” e treguar nga Arbri 7 vjeç, e shpërndarë nëpër celularët tanë nga vetë prindërit. Në kopshtin që drejton pediatrja e njohur Lira Gjika, ndihet atmosfera e festave të fundvitit. Fëmijët kanë nisur me zbukurimet. “Fëmijët kanë treguar një gjë kur i pyetëm, na thanë se nuk merrnin dot frymë. Ne të tërë ishim ashtu atë natë. Por po të mos marrësh frymë të ndërpritet mendimi. Vërtet shkollat nuk janë të sigurta mbase, por duhet të ishin hapur qendra për fëmijë, ku atje të luhej, të flitej me specialistët. Është Ministria e Arsimit që duhet të merret me këtë kontigjent”, tha Lira Gjika. Pediatrja thotë se tërmete ka patur dhe do të ketë. “Tragjedia ishte e madhe për ne sepse jemi një komb i vogël, por ka vende që kanë humbur 1 milionë njerëz në një tërmet. Ata janë marrë menjëherë më të vegjlit e të rriturit. Profesionistët bëjnë përgatitje nëpër kopshte e shkolla. Është përvoja e Meksikës dhe Haitit. Duke i përsëritur ushtrimet krijohen mekanizma mbrojtës, që kur të ndodhë, ti të dish çfarë hapash të ndërmarrësh. Kur kanë rënë tërmetet e dyta nuk ka patur më humbje jetësh”, tha ajo. “Fëmijët në kopshtin që drejtoj kanë qenë të grindur, që do të thotë janë të pasigurt. Ne po përpiqemi të flasim, të vizatojmë, ta pikturojmë tërmetin dhe ta bëjmë shuk letrën, siç na bëri ne tërmeti. Kur u përmbyt diga në Tiranë, unë i çova fëmijët të preknin baltën. Kjo ul stresin e frikën”, shprehet pediatrja. Ka prindër që tregojnë se fëmijët kanë frikë të hyjnë në shtëpi, apo nuk i lënë prindërit të shkojnë në punë nga frika. “Prindërit nuk kanë pse të tregojnë frikën e fëmijës, por të tregojnë se si të bashkuar ja dolën ta mposhtin frikën, ishin më kurajozë. Kërcimi është shumë i mirë, ushtrime gjimnastikore, lojëra, përqafime, frymëmarrje me hundë”, u shpreh ajo. Ka prindër që thonë ta lëmë në harresë gjithçka ndodhi. “Jo në asnjë mënyrë, harresa është armiku i mendjes, është sëmundje. Përkundrazi të flasim, por në mënyrë pozitive atë çfarë na ndodhi”, tha ajo.

Protestë për ujë/ Banorët e fshatit afër Korçës kanë vetëm një orë në ditë
06/08 12:27
Kapen duke transportuar 14 emigrantë të paligjshëm, arrestohen në flagrancë 6 shtetas
06/08 12:00
Top News – Rinas, vrasja e taksisit/ Arrestohen dy vëllezër si autorë
06/08 11:30
Top News – Vrasja në Gjirokastër/ Në pranga 33 vjeçari, pranoi krimin
06/08 11:23
E rëndë në Elbasan/ Makina përplas kalimtarin për vdekje dhe ia mbath nga vendngjarja
06/08 11:07
Apeli i mjekut të QSUT: Kujdes masat, epidemia do vazhdojë
06/08 11:01
Top News – Dyshohet të jetë vrarë/ Gjendet i pajetë pranë kamionçinës
05/08 22:12
Top News – Covid, situata alarmante/ Meta-Rama duhet të shtojë buxhetin!
05/08 22:12
Top News – Meta dekreton shtyrjen e fiskalizimin/ Ja ligjet e publikuara
05/08 22:02
Ndarja e Shqipërisë në 4 rajone/ PD dhe LSI akuzojnë Ramën: Merr në dorë të gjitha fondet e BE
05/08 19:54
Top News – Shiu shuan flakët në vend/ MM-u dogjën 140 ha shkurre e pyje
05/08 19:54
Covid-19, Ministria pranon shifrat/ Më shumë shtrime në dy spitalet se raportimet zyrtare
05/08 19:45
6 viktima dhe 139 raste/ Tirana mbetet vatra kryesore me numrin më të madh të infektimeve ditore
05/08 19:43
Flor Binaj & Ori Nebijaj qajnë hallet nën det – Pushime On Top 3
05/08 19:40
Top News – Qindra viktima në Bejrut/ ‘Arrest shtëpie për përgjegjësit’
05/08 19:38
Top News – Sejko-ekonomia nis rritjen me 2021/ Rikuperimi pas pandemisë
05/08 19:13
Top News – Sekuestro ndaj Ndroqit/ Avokati-ka shkelje të rënda ligjore
05/08 18:20
Top News – Vrasja e taksistit/ Policia shoqëron disa të dyshuar
05/08 17:43
Top News – Moti i keq në Kosovë/ Paralajmërime për përmbytje
05/08 17:35
Top News – 6 viktima dhe 139 të infektuar/ Rekord infektimesh
05/08 17:20