Përralla e Arbrit për tërmetin/ Lira Gjika: Fëmijët po e vizatojnë dhe letrën e bëjnë shuk
05/12/2019 20:02

Tërmeti ka lënë gjurme veçanërisht tek fëmijët. E tani në kampet e pas tërmetit dëgjohen shumë histori dhe shikon shumë piktura që përshkruajnë atë që la pas katastrofa natyrore. Kjo është pjesë nga audio-përralla “Tërmeti dhe pema” e treguar nga Arbri 7 vjeç, e shpërndarë nëpër celularët tanë nga vetë prindërit. Në kopshtin që drejton pediatrja e njohur Lira Gjika, ndihet atmosfera e festave të fundvitit. Fëmijët kanë nisur me zbukurimet. “Fëmijët kanë treguar një gjë kur i pyetëm, na thanë se nuk merrnin dot frymë. Ne të tërë ishim ashtu atë natë. Por po të mos marrësh frymë të ndërpritet mendimi. Vërtet shkollat nuk janë të sigurta mbase, por duhet të ishin hapur qendra për fëmijë, ku atje të luhej, të flitej me specialistët. Është Ministria e Arsimit që duhet të merret me këtë kontigjent”, tha Lira Gjika. Pediatrja thotë se tërmete ka patur dhe do të ketë. “Tragjedia ishte e madhe për ne sepse jemi një komb i vogël, por ka vende që kanë humbur 1 milionë njerëz në një tërmet. Ata janë marrë menjëherë më të vegjlit e të rriturit. Profesionistët bëjnë përgatitje nëpër kopshte e shkolla. Është përvoja e Meksikës dhe Haitit. Duke i përsëritur ushtrimet krijohen mekanizma mbrojtës, që kur të ndodhë, ti të dish çfarë hapash të ndërmarrësh. Kur kanë rënë tërmetet e dyta nuk ka patur më humbje jetësh”, tha ajo. “Fëmijët në kopshtin që drejtoj kanë qenë të grindur, që do të thotë janë të pasigurt. Ne po përpiqemi të flasim, të vizatojmë, ta pikturojmë tërmetin dhe ta bëjmë shuk letrën, siç na bëri ne tërmeti. Kur u përmbyt diga në Tiranë, unë i çova fëmijët të preknin baltën. Kjo ul stresin e frikën”, shprehet pediatrja. Ka prindër që tregojnë se fëmijët kanë frikë të hyjnë në shtëpi, apo nuk i lënë prindërit të shkojnë në punë nga frika. “Prindërit nuk kanë pse të tregojnë frikën e fëmijës, por të tregojnë se si të bashkuar ja dolën ta mposhtin frikën, ishin më kurajozë. Kërcimi është shumë i mirë, ushtrime gjimnastikore, lojëra, përqafime, frymëmarrje me hundë”, u shpreh ajo. Ka prindër që thonë ta lëmë në harresë gjithçka ndodhi. “Jo në asnjë mënyrë, harresa është armiku i mendjes, është sëmundje. Përkundrazi të flasim, por në mënyrë pozitive atë çfarë na ndodhi”, tha ajo.

Ekzekutimi me plumba në zemër i Vilson Tafçiut/ Policia në ndjekje të autorit të dyshuar
21/01 10:18
Sekuestrohen 103 kg kanabis, 6 të arrestuar
21/01 10:11
Tronditet Tirana, vritet i riu/ Vilson Tafçiu ishte nga Dibra, kishte ardhur për varrimin e gjyshes
21/01 03:12
Jeta në një kontenier! Prej 10 vitesh familja Alidemaj jeton në varfëri ekstreme
20/01 23:21
E plotë/ Çfarë dihet deri më tani për vrasjen në Tiranë, policia nis shoqërimet
20/01 22:23
Detaje nga vrasja në Tiranë/ Ishte në lokal dhe e thirrën (VIDEO)
20/01 21:48
Nga Viena në Bruksel/ Treni i natës që mbron ambjentin
20/01 21:33
Linja Prishtinë-Beograd/ Lufthansa planifikon ta kthejë
20/01 21:30
Reshje rekord bore në Kanada, edhe ushtria në ndihmë
20/01 21:19
“E hëna blu”, dita më e trishtuar e vitit!
20/01 21:17
Qytetarët e Prishtinës, të shqetësuar nga ajri i ndotur
20/01 21:13
Emancipimi i turmave/ Një historik i protestave dhe konflikteve në këto 30 vite në një dokumentar
20/01 21:12
Arsimi në Kosovë, në krizë prej dy vitesh
20/01 21:08
Ndahet nga jeta bashkëshorti i Vaçe Zelës
20/01 21:03
Nuk jemi prekur nga virusi kinez/ Mjekët tregojnë simptomat nga të cilat duhet bërë kujdes
20/01 21:01
Metani në krye të ILD me 98 vota/ Deputetët “surprizojnë” me fjalimet në këtë seancë të parë
20/01 20:43
Dëbimi i diplomatëve iranian, reagon për herë të parë Irani
20/01 20:06
Lajme WEB – Ora 19:00 – 20 Janar 2020
20/01 19:00
Kina: Virusi i ri i pneumonisë transmetohet nga njeriu në njeri
20/01 18:27
“Selfie” i Van Gogut/ Ekspertët provojnë origjinalitetin
20/01 17:21