Moti i keq në Pakistan, orteqet shkaktojnë 71 viktima
15/01/2020 14:06

Të paktën 71 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar në Pakistanin veri lindor pasi një seri orteqesh shkatërruan shumë shtëpi. Ata u shkaktuan nga reshjet e shumta të borës së rënë në kashmirin e administruar nga Pakistani. Dhjetëra shtëpi u mbuluan nga bora, me pjesën më të madhe të të vrarëve dhe lënduarve që gjendeshin brenda tyre kur orteqet ranë. Përveç 71 viktimave, 53 persona të tjerë janë lënduar si pasojë e zyrtarëve. Numri i viktimave ndërkohë mund të rritet për shkak të frikës së akoma edhe shumë njerëz mund të jenë të bllokuar nën borë. Orteqet vijnë në një nga dimrat më të ashpër në 20 vitet e fundit në Pakistan. Rrugët janë bllokuar në shumë pjesë të vendit, komunikimi është ndërprerë e po ashtu edhe energjia elektrike. Në provincën jugperëndimore të Balocistanit ndërkohë, 16 vetë humbën jetën për shkak të shiut dhe borës. Reshjet e borës janë normale për këtë kohë të vitit në Pakistan, por falë ndryshimeve të klimës, këtë vit intensiteti i të ftohtit ka qenë shumë më i lartë krahasuar me vitet e mëparshme.

Tragjedia Bryant/ A kishte faj piloti?
27/01 20:25
Rishfaqet ISIS/ Kërcënon të sulmojë Izraelin
27/01 20:10
Pas Grenellit, Borell/ Kryediplomati i BE, në Prishtinë e Beograd
27/01 20:08
81 të vdekur, 3 mijë të infektuar/ Koronavirusi, dyshohet që në kinë të jenë 100 mijë persona të prekur
27/01 19:40
Qeveria turke: Presim termet 7,5 në Stamboll
27/01 16:36
Në një fshat hungarez ndodhet libri më i madh në botë!
27/01 16:17
Dokumentari “Us Kids”, dedikuar të mbijetuarve të Parklandit
27/01 16:15
Tërmeti në Turqi, të mbijetuarit strehohen në trena
27/01 15:28
“Dështon” Salvini/ Në Emilia Romania të Italisë fiton PD
27/01 14:32
Britani e Madhe/ Dalin në qarkullim 10 milionë monedha 50-centëshe për Brexit-in
27/01 14:29
Ylli i NBA që frymëzoi të gjithë/ Ja kush është Kobe Bryant!
27/01 13:12
Shuhet Kobe Bryant/ Bota shpreh dhimbje për yllin e NBA
27/01 13:07
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Çmimet Grammy/ Triumfon 18-vjeçarja Billie Eilish
27/01 11:57
Kujtohet Holokausti/ 75 vite nga çlirimi i Aushvicit
27/01 10:53
E përditësuar/ 80 të vdekur dhe 2700 raste me koronavirus në Kinë
27/01 10:32
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
Shkon në 54 numri i viktimave në Kinë/ Epidemia “prek” Kanadanë
26/01 15:32
Alarmi nga Kina/ Virusi përhapet para se të shfaqen simptomat
26/01 15:10