Maqedoni e Veriut: Flamuri i NATO ngrihet para parlamentit
12/02/2020 15:42

Me 114 vota pro dhe asnjë kundër Parlamenti i Maqedonisë së Veriut miratoi Protokollin për anëtarësim të vendit në NATO. Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski tha, se vendi ka kaluar nëpër shumë kriza politike, por përcaktimet për NATO dhe BE, nuk kanë ndryshuar asnjëherë. “Qytetarët mbështesin këtë proces”, tha Pendarovski. Ndërsa kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi nënvizoi momentin historik, të cilin e ndau bashkë edhe me kryetarët dhe përfaqësuesit e parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s. Sipas tij Maqedonia e Veriut është veterane në aderimin në NATO, dhe rrumbullakësimi i agjendës reformuese pothuajse tri dekadëshe të NATO-s, do të thotë edhe fillim i një ere të re në Aleancë, bashkë me 29 vendet-anëtare të tjera.

Top News – Maqedoni e Veriut/ Rritet numri i të infektuarve
02/04 20:55
Greqi/ Vdes Manolis Glezon, figura emblematike e luftës së grekëve kundër nazizmit
31/03 04:10
Top News – Maqedonia e Veriut/ Rritet numri i të infektuarve
30/03 22:03
Situata në Malin e Zi/ Podgorica i kërkon nihmë NATO-s
30/03 21:00
Top News – Pa koment:Luftë për miell në Gjilan
27/03 14:00
Gjendja në burgun e Kalkidhës- Një i infektuar me korona, të burgosurit shqiptarë apel për ndihmë
27/03 12:31
Top News- Koronavirusi në Kosovë/ Gjendja e të prekurve, e qëndrueshme
25/03 17:27
Top News- Kuvendi i Kosovës/ Shqyrton mocionin e mosbesimit
25/03 17:25
Top News – CoVid- 19 në ballkan/ Viktima në të gjithe rajonin
23/03 17:07
Greqia ndalon fluturimet me Anglinë dhe Turqinë/ Grekët e ardhur nga Spanja, në karantinë!
23/03 10:53
Covid-19/ Athina rrethohet nga postblloqet, gjobë kush shkel rregullat e lëvizjes
23/03 10:14
Top News – Viktima e parë me Covid 19/ Mal i zi, ndërron jetë 65 vjeçari
23/03 09:46
Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Maqedoni, rezultoi pozitive vetëm pasi humbi jetën
22/03 19:00
Covid-19/ Zbraset kryeqyteti grek
22/03 12:30
Top News – Maqedonia e Veriut: Shtyhen zgjedhjet, shkak koronavirusi
18/03 09:18
Greqia shton masat, 352 të infektuar deri tani
17/03 04:18
331 raste në Greqi/ 4 persona kanë humbur jetën. Kryeministri del negativ
16/03 16:35
Gjoba kush shkel afatin e shengen/ Pavarësisht koronavirusit, Greqia nuk do të lejojë qëndrimin
15/03 15:49
Masa të reja në Greqi/ Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi
15/03 15:19
Top News – Koronavirusi në Greqi/ Shënohet viktima e katërt
15/03 10:55