Macron: NATO po vdes, SHBA po i kthen shpinën aleatëve
07/11/2019 19:54

Presidenti francez, Emmanuel Macron, paralajmëroi se NATO kërcënohet prej “vdekjes së trurit”, dhe se vendet evropiane nuk mund të mbështeten më tek mbrojtja e SHBA-së për aleatët e saj. “Ajo që ne po përjetojmë tani është një vdekje e trurit të Nato-s”, tha shefi i Elizesë në një intervistë për “The Economist”. “Ju nuk keni koordinim të vendimmarrjes strategjike mes Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj të NATO-s. Ajo që keni është një veprim agresiv i pakoordinuar nga një aleat tjetër i NATO-s, Turqia, në një zonë ku preken dhe interesat tona”, është shprehur ai. I pyetur nëse ende besonte në përcaktimet e “mbrojtjes kolektive” të nenit pesë të traktatit themelues të NATOs, sipas të cilës një sulm kundër një aleati konsiderohet si një sulm kundër të gjithë, Macron u përgjigj: “Nuk e di”. “Natoja funksionon vetëm nëse garantuesi i mjetit të fundit funksionon si i tillë. Unë do të argumentoja se ne duhet të rivlerësojmë realitetin e asaj çfarë është aleanca veriatlantike në raport me angazhimin e Shteteve të Bashkuara, ” ka qenë komenti i presidentit francez. Vënia në pikëpyetje që Macron i bëri efikasitetit të NATO-s dhe sugjerimi i tij se vendet europiane të aleancës 29 anëtarësh duhet ta rishikojnë situatën e tyre, vjen përpara samitit të liderëve të saj muajin e ardhshëm në Britani, ku do të marrë pjesë edhe Donald Trump. Macron tha se Washingtoni po jep shenja se “po na kthen kurrizin“ siç e dëshmoi qartë sipas tij me vendimin që mori për të tërhequr trupat amerikane nga verilindja e Sirisë, pa u konsultuar më parë me aleatët.

Top News – Akuzohet për mashtrim/ Turqi, Idrizi rrezikon 10 vite burg
03/06 00:32
Top News – Bunkeri i Donlad Trump/ Çfarë fshihet poshtë shtëpisë së bardhë
02/06 19:46
Top News – OBSH akuzon Kinën/ Del dokumenti sekret i Covid 19
02/06 19:19
Top News – Kompanitë e huaja/ Rriten izraelitët, bien Grekët
02/06 18:33
Top News – Kina kërcënon SHBA/ Hakmarrje për statusin e Hong Kongut
02/06 15:57
Top News – Zbulimi i çuditshëm i ekspertëve italianë: Virusi nuk është larguar, por vret më pak!
02/06 14:32
Top News – Anglia, jo më vendi i shiut! Maji më i ngrohtë në histori
02/06 13:17
Top News – Avionët, mund të ndalohen bagazhet e dorës për të shmangur infektimin!
02/06 12:54
Top News – Trump me tone të forta pas protestave në SHBA: Jam president i ligjit dhe rendit…
02/06 12:15
Top News – Teoritë konspirative: Koronavirus, shpikje e Bill Gates!
02/06 11:50
Top News – Droga, raporti Evropian/ “Kultivim masiv në kohë pandemie”
01/06 20:18
Top News – Dita ‘D’ e Europës/ 15 qershori, shpresa për kufijtë
01/06 20:14
Top News – Epidemi e re në Kongo/ Bota e shqetësuar nga koronavirusi
01/06 20:12
Top News – Moska zbut masat/ Por rriten rastet e të infektuarve
01/06 19:46
Top News – SHBA në “flakë”/ S’ndalet dhuna, vritet një protestues
01/06 17:54
Top News – Itali, ish-velinat/ Relaks me yoga në park
01/06 17:52
Top News – Protestat ne SHBA/ Grabitjet, qytetarët mbrojnë bankata
01/06 17:51
Top News – Pas izolimit… Greqia rihap hotelet
01/06 16:38
Top News – Kryeministri armen dhe familja e tij infektohen me koronavirus
01/06 16:37
Top News – U zhduk apo jo koronavirusi? “Plasin” polemikat në Itali
01/06 16:36