“Ligji për shqipen, kushtetues”/ Presidenti Pendarovski reagon pas opinionit të Komisionit të Venecias
18/12/2019 20:12

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka mbrojtur ligjin për përdorimin e gjuhëve për të cilin raporti i Komisionit të Venecias kishte vërejtje të shumta. Në fjalimin e fundvitit të Kuvendit maqedonas, Pendarovski tha se pavarësisht vërejtjeve, Komisioni i Venecias nuk kishte dalë me qëndrimin se ligji është antikushtetues dhe se dispozitat e tij madje janë më të larta se ato të konventave ndërkombëtare për të drejtat dhe liritë e njeriut. Por, ai nënvizoi vështirësitë që mund të rezultojnë në zbatimin e tij në praktikë, sidomos në gjyqësor, e kjo ishte dhe një nga vërejtjet kryesore të Komisionit të Venecias. “Juristët e lartë evropianë me të drejtë thonë se shteti ynë në këtë moment nuk ka kapacitet dhe resurse që t’i zbatojë këto standarde në proceset gjyqësore dhe drejtuese. Me fjalë të tjera, çfarë fitohet nga ligji nëse dispozitat e tij mbeten vetëm në letër”, ka deklaruar Pendarovski. Ai kritikoi edhe zhvillimet në gjyqësor duke kërkuar përgjegjësi për secilin që me pagë shtetërore ka arritur të bëhet milioner. “Jemi shtet i pavarur prej gati tre dekadash, por ende asnjë politikan i lartë apo afarist i pasuruar brenda një nate nuk ka përfunduar prapa hekurave, në një kohë kur aty duhej të përfundonin më shumë se një. Perceptimi te qytetarët është se vetëm përgjegjësia rëndon vetëm mbi të varfërit dhe njerëzit që nuk kanë lidhje me pushtetin”, theksoi presidenti maqedonas.

Sot pritet përfundimi i autopsisë së personave të vrarë në Gjilan
19/02 12:22
Cakaj nis vizitën zyrtare në Kosovë, takohet me Konjufcën
19/02 12:19
Kosovë, shkëmbimi i territoreve/ Përplasje Palmer e Grenell
19/02 10:56
Athinë/ Protestojnë minoritarët, kundërshtojnë projektin e qeverisë për pensionet: Na diskriminon
16/02 20:12
Mynih/ Thaçi dhe Vuçiç firmosin marrëveshjen për hekurudhën
14/02 19:56
Nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për autostradën dhe hekurudhën
14/02 10:55
Republika Serbe largohet nga Bosnja, SHBA nuk do të na ndalojë
13/02 19:51
Konferenca e Mynihut/ Bashkë Kurti, Vuçiç e Rama
13/02 19:48
Ndryshe nga SHBA, BE nuk e kundërshton reciprocitetin
13/02 19:29
Protesta në ndërmarrjen “Trepça”, pakënaqësi me punësimet
13/02 12:22
Maqedoni e Veriut: Flamuri i NATO ngrihet para parlamentit
12/02 15:42
Zëdhënësi i Grenell: Ambasadori kurrë nuk ka thënë se do të anulohen investimet në Kosovë
11/02 23:06
Vuçiç: Plotësisht me metodologjinë e zgjerimit, por rregullat e reja nuk e prekin Serbinë
07/02 16:53
Ethet e derrit alarmojnë Greqinë/ Autoritetet qetësojnë opinionin: Nuk transmetohet tek njeriu
07/02 09:14
Greqia në alarm, lokalizohet një rast i etheve të derrit
06/02 10:12
Të hënën votohet qeveria/ Ende pa marrëveshje mes LDK dhe Vetëvendosjes
31/01 20:44
Borrell me Vuçiçin: Ne angazhohemi, por rezultatin përfundimtar e keni në dorë vetë
31/01 20:35
Marrëveshjet me Serbinë/ PSD kundër: Përpara të vijë njohja
26/01 15:22
Detajet/ U kap 1 ton drogë në Greqi, kontenieri kishte mbërritur nga Shqipëria. Arrestohen 6 persona
25/01 10:31
Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’
24/01 10:21