Kryeministri kanadez përplaset me SHBA: Keni edhe ju faj për rrëzimin e avionit
14/01/2020 18:39

Kryeministri kanadez Justin Trudeau thotë se viktimat e avionit ukrainas të rrëzuar në Iran do të ishin ende gjallë, po te mos kishte ekzistuar përshkallëzimi i fundit i tensioneve, që pjesërisht, u nxit nga Amerika. “Mendoj se po të mos kishte pasur tensione, po kishte përshkallëzim të situatës në rajon, ata shtetasit kanadezë do të ishin në shtëpi tani, pranë familjeve të tyre”, tha Trudeau në një intervistë për televizionin Global. “Komuniteti ndërkombëtar, shtoi ai, “ka qenë shumë i qartë mbi nevojën që Irani të mos ketë armë bërthamore, por në të njëjtën kohë e dinin mirë se duheshin menaxhuar tensionet në rajon, të cilat janë acaruar edhe nga veprimet e SHBA-së”, ka shtuar ai. Boingut 737 i Ukraine International Airlines u qëllua nga një raketë iraniane pak pas ngritjes në ajër nga Teherani. Asnjë nga 176 personat në bord nuk i shpëtoi episodit fatal. Nga llogaritë e Otavës, 57 prej pasagjerëve ishin kanadezë, shumë prej tyre me origjinë iraniane. Situata u përflak pas vrasjes së gjeneralit Kasem Sulejmani nga një sulm me dron i Shteteve të Bashkuara. Irani u përgjigj duke lëshuar me dhjetëra raketa mbi dy baza amerikane në Irak, e disa orë pas kësaj, një njësi e Rojeve Revolucionare iraniane qëlloi, siç thuhet, aksidentalisht avionin e pasagjerëve, një veprim ky të cilin presidenti i vendit, Hasan Rouhani e përshkroi si “gabim njerëzor”. /Irida Vasia/

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13